Materiał Partnera

Najciekawsze zabytki i atrakcje w okolicy – jak spędzić ferie i wakacje w Żywcu?

Najciekawsze zabytki i atrakcje w okolicy – jak spędzić ferie i wakacje w Żywcu?

Żywiec jest malowniczym miastem, położonym w Kotlinie Żywieckiej. Dookoła miasta rozciągają się pasma górskie ze szczytami, takimi jak Babcia Góra, Romanka lub Plisa. Do największych żywieckich  atrakcji można zaliczyć nie tylko zabytkowe zamki czy górskie krajobrazy, ale również różnego rodzaju ośrodki kultury, takiej jak kino lub Muzeum Browaru. W jakie miejsca warto się udać, będąc w Żywcu?

Piesze wycieczki górskie – Babcia Góra

Najwyższym punktem w okolicy Żywca jest Babia Góra, której jeden ze sławnych szczytów nazywamy Diablakiem. Diabelski Szczyt mierzy aż 1725 metrów i jest najwyższym punktem Beskidów Zachodnich. Wokół miejsca krąży wiele lokalnych legend, które warto przytoczyć podczas wspinaczki z w gronie rodziny lub przyjaciół. Według opowiastek najstarszych mieszkańców Żywca, w podziemiach Babiej Góry Zbójnicy chowali swoje najcenniejsze łupy.

Muzeum Browaru

Browar Żywiecki został założony w 1856 roku, a w jego miejscu obecnie funkcjonuje oficjalne i otwarte cały rok muzeum. Zwiedzanie części Browaru poza głównym muzeum jest dozwolone tylko dla osób dorosłych, a w cenę biletu wliczona jest konsumpcja piwa. Podczas wizyty w Muzeum browaru nie tylko można przyjrzeć się kolejnym etapom powstawania piwa, ale również poznać wieloletnią historię marki.

Stary i Nowy Zamek

Na terenie miasta znajdują się dwa spektakularne zabytki, o które od wieków dba Urząd Miasta Żywiec, aby móc udostępniać je dla zwiedzających. Stary Zamek został wzniesiony jeszcze w XIV w. w stylu gotyckim. Przez lata był remontowany i rozbudowywany, czemu zawdzięcza niesamowity, renesansowy dziedziniec. Nowy Zamek jest pałacem zbudowanym w typowym stylu klasycystycznym. Oba budynki niosą za sobą kawał historii, z którą można zapoznać się na miejscu. Dookoła Zamku Żywieckiego rozciąga się ogromny park, mierzący aż 26 hektarów powierzchni. Możemy znaleźć w nim charakterystyczny Domek Chiński, będący pozostałością po przekomponowaniu go na angielski park krajobrazowy w okolicy XIX wieku.

Kino Janosik

W mieście znajduje się również kino. Można w nim zobaczyć nie tylko najnowsze produkcje, ale również wziąć udział w dodatkowych wydarzeniach. Regularnie organizowane są:

  • seanse filmów niemainstreamowych,
  • spotkania autorskie z aktorami, reżyserami i znanymi producentami filmowymi,
  • Babski Comber – spotkania dla kobiet, którym towarzyszą lokalni przedsiębiorcy,
  • Maraton Strachu – jesienne maratony horrorów,
  • Festiwal Górski ADRENALINIUM – festiwal skierowany do miłośników gór.
Oceń artykuł (1)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz