Nagrobki granitowe czy marmurowe? Sprawdź różnice

Nagrobki granitowe czy marmurowe? Sprawdź różnice

Wybierając nagrobek, powinniśmy kierować się względami nie tylko estetycznymi, ale i praktycznymi. Na jaki kamień więc postawić, aby nasza inwestycja wytrzymała wiele lat? W ofercie niemal wszystkich zakładów pogrzebowych wybór jest szeroki. Ale co warto wybrać?

Granit i marmur to naturalne skały – kamienie, które wydobywa się z ziemi. Występują jednak na odmiennym podłożu, co wpływa na ich różną wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne czy wpływ czynników pogodowych. Pierwszy z nich pierwotnie kształtuje się głęboko w płaszczu Ziemi, przy bardzo wysokiej temperaturze. Marmur z kolei wywodzi się z dna oceanów. Szczątki organizmów zwierzęcych twardnieją, zmieniając się w kamień. Jego podstawowym składnikiem jest wapień.

Co je dzieli?

Marmur to kamień bardziej miękki, najczęściej sprowadza się go z Włoch. Tam bowiem zlokalizowane są jego największe pokłady i tam też cieszy się dużą popularnością. Przez swoją naturalną delikatność łatwiej poddaje się działaniu różnych czynników zewnętrznych. Nabiera plam czy nieznacznie zmienia swój odcień (ciemnieje) również pod wpływem stosowania preparatów służących do jego pielęgnacji. 

Granit z kolei jest bardziej odpornym materiałem kamieniarskim. Niepalny, trwały, nie działa na niego wilgoć. Odporny jest na zastosowanie nawet bardzo agresywnych preparatów chemicznych oraz zmianę temperatur, jak i pęknięcia.

Marmur i granit różni również cena. Pierwszy z nich uważany jest za kamień ekskluzywny, stąd jego cena kształtuje się wyżej, choć mogą zdarzyć się przypadki, że jakiś konkretny rodzaj granitu będzie kosztował więcej niż marmur. Oba kamienie występują w różnych odmianach, kolorach i odcieniach. Różnić się mogą także fakturą. Firmy kamieniarskie zazwyczaj proponują kilka do wyboru.

Estetyka

Jaką więc podjąć decyzję? Jeśli wiemy, że nagrobek nie będzie narażony na zbyt intensywne warunki atmosferyczne (zwłaszcza wilgoć), to można wybrać marmur. Nie znosi on jednak dobrze zbyt długiej eksploatacji, więc raczej trzeba będzie nastawić się na jego szybszą wymianę. Posiada jednak walory estetyczne i prezentuje się szczególnie okazale na cmentarzach (zwłaszcza w kolorze czarnym).

Praktyczność

Jednak gdy nagrobek zlokalizowany będzie w miejscu szczególnie narażonym na działanie czynników zewnętrznych, lepiej zainwestować w granit. Trwałość tego kamienia, jak i kolorystyka, która bardzo dobrze komponuje się z cmentarnym otoczeniem, to kilka jego zalet, podobnie jak łatwość utrzymania czystości i odporność na zabrudzenia. 

Pielęgnacja granitowych nagrobków nie wymaga większego nakładu sił. Do ich czyszczenia potrzebna jest tylko ciepła woda i miękka gąbka. Przez wiele lat same zachowują odpowiednią estetykę. Decydując się więc ostatecznie na którąś z tych wersji, warto rozważyć te właśnie aspekty. Wybór bowiem zawsze będzie indywidualny – uzależniony od miejsca czy zasobów finansowych.

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (14)
3.4
Komentarze
Dodaj komentarz