Artykuł sponsorowany

Nadzór i kontrola, czyli zadania inspektora budowlanego

Nadzór i kontrola, czyli zadania inspektora budowlanego

Wszelkie prace budowlane ze względu na swoją specyfikę wymagają przestrzegania wyjątkowych środków ostrożności oraz zachowania bezpieczeństwa wykonawców. Konieczna jest również kontrola jakości i prawidłowości realizowanych projektów zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Wykonywaniem tych czynności zajmuje się inspektor nadzoru budowlanego, będąc obok inwestora czy projektanta jedną z najważniejszych osób podczas procesu budowy. Jakie są jego uprawnienia? Kiedy jego obecność jest obowiązkowa?

Obecność obowiązkowa czy nie?

Inspektor nadzoru budowlanego to specjalista, który pojawia się na budowie na zlecenie inwestora lub obligatoryjnie w przypadku budowy obiektów użyteczności publicznej, zabytków i ich remontów, rozbudowy, przebudowy czy rekonstrukcji, terenów o trudnych warunkach gruntowych oraz takich, które mogą negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne, m. in. stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, sieci gazowe, rurociągi, sieci melioracyjne, linie elektroenergetyczne, wały przeciwpowodziowe, zapory ziemne, mosty, budowle piętrzące czy miejsca składowania, przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów. Jak mówią specjaliści z Iwbud, działający w tej branży i wykonujący okresowe przeglądy budynków, obowiązek powołania inspektora może zostać zawarty w momencie uzyskania pozwolenia na budowę. Jednakże, bardzo często zdarza się, że jest on organem kontrolnym, sprawującym pieczę nad przeprowadzanymi pracami i reprezentującym interesy inwestora przedsięwzięcia.

Zadania do wykonania

Jako że inspektor inwestycyjny pełni jedną z najważniejszych ról podczas całego procesu budowy powinien on uczestniczyć w każdym jego etapie, począwszy od projektowania czy doboru miejsca poprzez zakończenie poszczególnych faz, kończąc na odbiorze obiektu. Jego głównym zadaniem jest kontrolowanie jakości wykonywanych przez ekipę budowlaną prac z uwzględnieniem używanych przez nich materiałów oraz zgodności z zatwierdzonym do realizacji projektem, przepisami prawa budowlanego, czy wytycznymi zawartymi w pozwoleniu na budowę. Ze względu na ogromną odpowiedzialność jaka ciąży na inspektorze, zobligowany jest do uczestniczenia podczas prób i odbiorów technicznych instalacji, urządzeń czy przewodów kominowych, poświadczając ich prawidłowe funkcjonowanie eliminując w ten sposób ryzyko wystąpienia usterek. Co więcej, posiadane uprawnienia dają mu możliwość wydawania poleceń kierownikowi budowy w kontekście dokonania poprawy lub ponownego wykonania wadliwych elementów, a także wstrzymania robót w momencie wystąpienia realnego zagrożenia lub ewidentnych odstępstw od założeń projektu. Jak wynika z opinii doświadczonego inspektora nadzoru budowlanego reprezentującego Iwbud, wszystkie tego typu zmiany muszą zostać zapisane w dzienniku budowy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz