Artykuł sponsorowany

Nadzór geotechniczny przy budowie domu

Nadzór geotechniczny przy budowie domu

Budowa domu jest przedsięwzięciem składającym się z wielu etapów, do których zaliczają się m.in. prace ziemne. Ich realizacja to z kolei konieczność ingerencji w grunt, a ten powinien być dokładnie zbadany pod kątem jego parametrów. Wykonanie czynności w tym zakresie powierza się firmom sprawującym nadzór geotechniczny, w ramach którego specjaliści mogą np. skontrolować zgodność warunków gruntowych z istniejącą dokumentacją. Czym jeszcze się zajmą?

Jakie parametry gruntu należy sprawdzić przy budowie domu?

Wzniesienie budynku mieszkalnego powinny być wykonane na terenie stabilnym. W celu określenia specyfiki gruntu dobrym rozwiązaniem jest decyzja o przeprowadzeniu badania geotechnicznego. Niezwykle istotne są parametry wytrzymałościowe podłoża. Wskazanie cech fizycznych oraz mechanicznych gruntu daje możliwość uzyskania informacji na temat ewentualnych obciążeń, jakim można poddać teren. Wraz ze szczegółowymi danymi odnośnie właściwości podłoża gruntowego, inwestor poznaje też jego rodzaj dzięki badaniu geotechnicznemu.

Grunty bada się także pod kątem ich odkształcalności, co pozwala obliczyć osiadanie fundamentów domu. W ramach prowadzonego nadzoru geotechnicznego warunki gruntowe są sprawdzane pod kątem zgodności z przedstawioną dokumentacją w tym zakresie dotyczącą konkretnej działki. Usługi tego typu realizuje firma Geoglif, zajmując się badaniami podłoża gruntowego i realizacją odwiertów geologicznych. Czym dokładnie są te ostatnie i w jakim celu się je przeprowadza?

Badanie gruntu płytą dynamiczną i odwierty geologiczne

Przeprowadzenie odwiertów w ramach nadzoru geotechnicznego również daje szereg informacji na temat specyfiki działki. Przede wszystkim można w ten sposób ustalić poziom wód gruntowych. To kluczowe w momencie, gdy budowany dom ma zostać podpiwniczony. Zawilgocony teren prowadzi też najczęściej do osiadania ziemi i tym samym problemów ze stabilnością budynku. Dzięki nadzorowi geotechnicznemu i wykonanym w jego zakresie odwiertom geologicznym uda się jednak takiej sytuacji zapobiec.

Kontroli podlega także zagęszczenie gruntu. Dobrym sposobem na dokładne badanie tego parametru jest wykorzystanie płyty dynamicznej. Takie rozwiązanie sprawdza się nie tylko przy konstruowaniu domu, ale też dróg znajdujących się na posesji. Nierównomierne zagęszczenie podłoża gruntowego może doprowadzić do pojawienia się pęknięć na elementach konstrukcyjnych obiektów. Wątpliwości co do właściwości gruntu w tym zakresie rozwieje wspomniane badanie płytą dynamiczną w ramach nadzoru geotechnicznego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz