Materiał Partnera

Nadzór budowlany nad inwestycją

Nadzór budowlany nad inwestycją

Każda inwestycja budowlana wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, pojawia się wiele stresów i decyzji do podjęcia. Problem w tym, że często zajmujemy się zupełnie czymś innym i nie znamy się na tych zagadnieniach. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie nadzór budowlany. Specjalista będzie wówczas wszystkiego doglądał, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że prace toczą się bezproblemowo i wszystko zostanie zrealizowane na czas, a dodatkowo kontrolowana będzie jakość. W ramach oferty znajdują się zwykle projekty instalacji sanitarnej w budynku, ale również analizy i obliczenia czy profesjonalne doradztwo. To z pewnością niezwykle korzystny rodzaj usługi, z którego warto skorzystać, jeśli nie możemy poświęcić całego swojego czasu na realizację projektu

Projekty  wykonawcze i powykonawcze

Biuro projektowe musi sporządzić dwa projekty. Pierwszy z nich to projekt wykonawczy, czyli taki, który jeszcze przed rozpoczęciem budowy trafia do odpowiedniego urzędu oraz do wykonawców, aby wiedzieli, jak mają wyglądać ich działania na placu budowy. Drugi to projekt powykonawczy, który zostaje sporządzony po inwentaryzacji odbiorczej i stanowi potwierdzenie, że budowa została przeprowadzona zgodnie z założeniami, ewentualnie uwzględnia się wprowadzone w trakcie poprawki.


Inwentaryzacja powykonawcza

Po zakończeniu prac budowlanych, gdy już wszystkie instalacje działają przeprowadzana jest tzw. inwentaryzacja powykonawcza. Jest to jednocześnie odbiór poszczególnych prac, w którym potwierdzone zostaje ich prawidłowe wykonanie. Koniecznie powinien zając się tym specjalista, który będzie w stanie zauważyć wszelkie nieprawidłowości i w związku z tym nie podpisze odbioru do czasu ich naprawienia. Wówczas wykonawca musi naprawić wszystko co nie jest prawidłowo, aby budynek został odebrany przez inwestora.

Nadzór budowlany pomaga eliminować błędy zanim jeszcze powstaną, co może ograniczać koszta i czas realizacji inwestycji. Fachowo przeprowadzony odbiór powykonawczy pozwala z kolei cieszyć się z właściwie wykończonego budynku, gdyż wiemy że większych nieprawidłowości nie znajdziemy w czasie użytkowania, bo wszystkie je znalazł i wyeliminował specjalista. Z pewnością przy realizacji inwestycji warto korzystać z profesjonalnej pomocy.

Opracowanie:
Kraków, Chełmońskiego 144 lok. 14
tel. 695 118 401
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz