Artykuł sponsorowany

Nadproża strunobetonowe – do czego służą? Materiały budowlane od Betoniarnia Dopiewo

Nadproża strunobetonowe – do czego służą? Materiały budowlane od Betoniarnia Dopiewo

Projektowanie domów lub budynków użyteczności publicznej wymaga posiadania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa budownictwa. Aby konstrukcję domu można było uznać za solidną muszą zostać uwzględnione elementy podtrzymujące. Obecność nadproży stanowi ważny element w otworach okiennych i drzwiowych. Czym są te materiały budowlane i jakie funkcje pełnią? Poznaj ofertę sklepu Betoniarnia Dopiewo, która zajmuje się produkcją nadproży.

Rola nadproży w budownictwie

Naproże to jeden z najważniejszych elementów asekuracyjnych budynku. Umieszcza się je bezpośrednio nad otworem przeznaczonym do okien lub drzwi. Naproża pełnią rolę asekuracyjną, ponieważ przenoszą ciężar otworu na sąsiadujące mu ściany. Dzięki temu konstrukcja staje się bardziej stabilna i maleje ryzyko zawalenia się. To niezwykle ważna rola, która sprawia, że postawienie domu staje się szybsze i bardziej efektywne. Naproża można podzielić na co najmniej kilka rodzajów, np. nadproża żelbetowe, stalowe, prefabrykowane, w kształcie litery U, drewniane czy strunobetonowe. I to na tych ostatnich się teraz skupimy.

Strunobetonowe nadproża – charakterystyka

Nadproża strunobetonowe można nazwać również belkami konstrukcyjnymi. To elementy, które przekrawają otwory drzwiowe i okienne w ścianach. Wykonane są ze strunobetonu, który podczas produkcji ulega procesom, mających na celu zwiększenie jego trwałości. Materiały strunobetonowe wyróżniają się dużą nośnością. Nadproża strunobetonowe charakteryzują się wytrzymałością, która odporna jest na odkształcenia. Co więcej, materiały ze strunobetonu posiadają chropowatą strukturę która gwarantuje właściwe zespolenie pomiędzy betonem prefabrykowanym, a częścią przegrody.

Montaż nadproży strunobetonowych

Materiały budowlane ze strunobetonu montuje się na specjalnej zaprawie, która cechuje się wytrzymałością na ściskanie minimum 10 MPa. Jak dodaje specjalista z Betoniarnia Dopiewo;

W trakcie montażu belek nadprożowych przeprowadza się kontrolę poziomowości elementów. Nie mniej ważne jest również dokonanie kontroli oznaczenia danej powierzchni.

Producent nadproży typu S, L  zaznacza, że elementy te wymagają odpowiednich warunków transportu i składowania. Podczas przewożenia należy zadbać o to, aby elementy zostały ułożone w pozycji analogicznej do wbudowanej formy. Przy składowaniu belek nadprożowych na budowie trzeba zwrócić uwagę, by układać je na odpowiednio twardym podłożu. Niedopuszczalne jest nadmierne obciążanie elementów przed wbudowaniem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz