Materiał Partnera

Naczynia stosowane w kriotechnice i kriobiologii

Naczynia stosowane w kriotechnice i kriobiologii

Kriotechnika i kriobiologia to prężnie rozwijające się dziedziny nauk. Zapotrzebowanie na ciekły azot stale się zwiększa, więc konieczne jest także zaspokojenie potrzeb rynku i zapewnienie odpowiedniej ilości specjalistycznych naczyń dewara. Do czego wykorzystuje się zbiorniki kriogeniczne? W jaki sposób mają one wpływ na funkcjonowanie przeciętnego człowieka?

Co to jest kriotechnika?

Kriotechnika to nauka badająca wpływ niskich temperatur (poniżej 150 stopni Celsjusza) na otaczający nas świat, przede wszystkim właściwości konkretnych substancji, czyli m.in. właściwości biologiczne. Ta dziedzina fizyki oraz techniki znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie np. w medycynie, gdzie wykorzystywana jest np. do przechowywania materiału genetycznego oraz innego materiału biologicznego m.in. komórek krwi pępowinowej i komórek jajowych. Kriotechnika bywa także stosowana m.in. w przemyśle spożywczym i przemyśle elektronicznym oraz w wielu innych gałęziach gospodarki.

Dzięki naczyniom pozwalającym na bezpieczny transport oraz zastosowanie ciekłego azotu mogą być prowadzone liczne badania z wykorzystaniem materiału biologicznego, który nie może być przechowywany w inny sposób niż w ekstremalnie niskiej temperaturze. Same naczynia dewara znane są od XIX wieku, jednak to właśnie obecnie zaczynają stanowić ważny element wyposażenia wielu jednostek badawczych.

Zastosowanie naczyń dewara (zbiorników kriogenicznych)

Naczynia stosowane w kriogenice i kriobiologii możemy podzielić na dwie podstawowe grupy.

1. Naczynia biologiczne

Naczynia biologiczne wykorzystywane są przede wszystkim w celu przechowywania różnego rodzaju materiału biologicznego. Stosuje się je m.in. w bankach krwi pępowinowej i laboratoriach farmaceutycznych. Posiadają one specjalną budowę, która umożliwia bezpieczne przechowywanie materiału biologicznego w specjalnie przystosowanych do tego wyjmowanych kanistrach.

- Specjalistyczna budowa naczyń stosowanych w kriobiologii i kriotechnice to kluczowy element, który decyduje o ich trwałości oraz odporności na uszkodzenia. Wybór najwyższej jakości, bezpiecznych i ekonomicznych w użytkowaniu naczyń dewera to główny czynnik wpływający na powodzenie badań oraz ich wpływ na rozwój różnych dziedzin medycyny i wielu gałęzi przemysłu – podkreśla ekspert firmy CRYOGEN z Drogomyśla.

 2. Naczynia przeznaczone do transportu i magazynowania ciekłego azotu

Naczynia magazynowo-transportowe, czyli zbiorniki i pojemniki na ciekły azot służą zarówno w celach jego bezpiecznego transportowania, jak i magazynowania. Posiadają one specjalną konstrukcję, która zabezpiecza przed stratami cennego azotu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz