Artykuł sponsorowany

Na jakie elementy zwracać uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera?

Na jakie elementy zwracać uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera?
W życiu podejmujemy wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest zakup mieszkania. Aby tego dokonać, należy wziąć pod uwagę dużo istotnych czynników, takich jak cena czy lokalizacja. Ważne jest także rozstrzygnięcie, czy będzie to dom z rynku wtórnego czy pierwotnego. W naszym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę, decydując się na kupno mieszkania od dewelopera.

Lokalizacja ma znaczenie

Popyt na nowe mieszkania cały czas rośnie, co sprawia, że deweloperzy mają co robić, aby zaspokoić zapotrzebowanie na nie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów. Najważniejszym z nich jest na pewno lokalizacja, która ma znaczenie dla komfortu życia. Wpływa bowiem na bezpieczeństwo oraz czas poświęcany na codzienne dojazdy do szkoły, pracy lub na uczelnię. Należy wziąć pod uwagę, że jest to zakup na długie lata, czasem na całe życie, dlatego nie należy kierować się tak bardzo obecnym stanem okolicy i dróg dojazdowych, gdyż będą one na pewno zmieniać się z czasem.

Warto skorzystać z prospektu deweloperskiego

W celu informacyjnym warto skorzystać z prospektu deweloperskiego przygotowanego przez daną firmę deweloperską. Zawiera on szczegółowe informacje dotyczące planowanych inwestycji w promieniu kilometra. Mogą to być zarówno nowe drogi, tory kolejowe czy oczyszczalnie ścieków, jak również inne obiekty, które mają wpływ – pozytywny lub negatywny – na jakość życia. Przy okazji można we własnym zakresie przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego. W naszym obowiązku jest także prześwietlenie dewelopera. Firmy, które notowane są na giełdzie, regularnie publikują raporty, a ich sytuacja jest szeroko komentowana przez uczestników rynku. Przed podjęciem decyzji należy przyjrzeć się poprzednim realizacjom danej firmy deweloperskiej. Jeżeli jest taka możliwość – zobaczyć na własne oczy, jak wygląda budynek kilka lat po oddaniu lub porozmawiać z jego mieszkańcami, co pozwoli na ocenę dewelopera z szerszej perspektywy.

Po przeanalizowaniu oferty należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi gruntu, na którym powstanie osiedle. Znajdują się one w księdze wieczystej, w której warto sprawdzić również, czy działka lub budynek nie są obciążone służebnością. Kolejną ważną kwestią jest płatność. Większość inwestycji jest objęta rachunkiem powierniczym, na który wpłaca się pieniądze, ale deweloper otrzymuje je w miarę postępu prac, dzięki czemu nie mogą one zostać przez niego zdefraudowane.

Odbiór mieszkania – ostatni, ale nie najmniej ważny etap

Ustawa deweloperska wymusza obecnie podpisanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Wiąże się to z kosztami, którymi obie strony mają się równo podzielić. Umowa deweloperska, która zastąpiła realizowaną przed 2012 rokiem umowę przedwstępną, powinna zawierać jak najwięcej szczegółów, które dotyczą transakcji oraz samej nieruchomości. Pozwala to na dobre zabezpieczenie interesów kupującego, który może dochodzić swoich praw w sądzie w przypadku niewywiązania się dewelopera z zapisanych detali, które mogą dotyczyć m.in. daty ukończenia budowy i przeniesienia praw własności oraz standardu wykończenia.

Ostatnim etapem inwestycji w mieszkanie od dewelopera jest jego odbiór. Tutaj także należy być czujnym. Warto zatrudnić znającego się na rzeczy fachowca, który uda się z przyszłym właścicielem do mieszkania i oceni jego stan – radzi ekspert z firmy Gryf Development – jednego z wiodących inwestorów w branży nieruchomości z okolic Szczecina.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz