Materiał Partnera

Na jakie elementy zwracać uwagę, dokonując zakupu monitora?

Na jakie elementy zwracać uwagę, dokonując zakupu monitora?
Codzienna praca z komputerem stacjonarnym nie obejdzie się bez dobrej jakości monitora. Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów monitorów, które różnią się zarówno wyglądem, jak i parametrami. Warto zatem przed zakupem zastanowić się, w jakim celu wykorzystujemy komputer. Inny monitor powinni zakupić profesjonalni gracze, inny pracownicy biurowi. W naszym artykule podpowiadamy, na jakie elementy zwracać uwagę podczas wyboru.


Jaka przekątna i format obrazu?

Zacznijmy od przekątnej ekranu. Powinna ona być dostosowana do ilości miejsca w pomieszczeniu, a także odległości dzielącej nas od monitora (nie bliżej niż 50 cm od oczu). Ważne, aby wzrokiem ogarnąć całość ekranu, bez poruszania głową. W przeciwnym razie dłuższa praca przy komputerze może skutkować bólem głowy.

Najczęściej spotykanym formatem ekranu jest 16:9, znany również pod nazwą Full HD, oferujący m.in. rozdzielczość 1920x1080, aczkolwiek dla grafików komputerowych lepszym rozwiązaniem będzie 16:10 z mniej prostokątnym obrazem (1920x1200). Godnym uwagi jest także format 21:9 (ultra-panoramiczny, z rozdzielczością 2560x1080), polecany graczom komputerowym. Sama rozdzielczość ekranu ma znaczenie, jeżeli oglądamy dużo filmów lub zajmujemy się obróbką zdjęć, a duże przekątne oferują duży obszar roboczy, który pozwala optymalnie wykorzystać wysoką rozdzielczość.

Rodzaje matryc

Jeśli chodzi o matrycę, możemy spotkać kilka jej rodzajów. Jakością obrazu zachwyca matryca IPS – ze względu na fakt, że molekuły ciekłego kryształu ułożone są równolegle do siebie i do powierzchni ekranu. Charakteryzuje się ona znakomitym odwzorowaniem kolorów i bardzo szerokim kątem widzenia w pionie i poziomie. Matryca IPS jest stosowana w szczególności w profesjonalnych monitorach do grafiki oraz obróbki zdjęć.

Tanią technologią jest matryca TN, w której cząsteczki kryształu tworzą wstęgę z końcami znajdującymi się przy szklanych płytkach, ustawionych prostopadle do siebie. Tego typu matryca nie jest najkorzystniejsza, ale dobrze sprawdza się do biurowych zastosowań.

Matryce VA (MVA z kryształami pochylonymi w obie strony i ułożonymi nieregularnie oraz PVA z mniejszą szybkością działania, ale wyższym kontrastem) są pomiędzy dwiema wcześniej omawianymi. Mają one szerokie kąty widzenia i dobry czas reakcji, a kryształy są usytuowane pionowo i ukośnie względem powierzchni ekranu.

Kontrast monitora i czas reakcji plamki

Warto także zwrócić uwagę na kontrast monitora oraz czas reakcji plamki. Pierwsza wartość jest zazwyczaj podawana przez producentów jako kontrast dynamiczny, który może sięgać nawet stu milionów. Bardziej istotną i wiarygodną wartością jest jednak kontrast statyczny – im większy tym lepiej, ale przeważnie znajduje się on w przedziale od 1:1000 do 1:5000.

Czas reakcji plamki (podawany w milisekundach) jest natomiast określeniem, ile czasu potrzebuje pojedynczy piksel, aby zapalić się i zgasnąć. Warto zainteresować się tym parametrem, jeżeli będziemy wykorzystywać monitor do oglądania filmów oraz gier – w takich przypadkach najlepiej szukać modeli o jak najwyższym czasie reakcji (niektóre z monitorów mają go na poziomie 1 ms).

Jasność i regulacja położenia

Dokonując zakupu monitora, warto zwrócić uwagę na jego jasność, podawaną w cd/m2. Optymalną wartością jest 140 cd/m2, ale w przypadku, gdy monitor będzie stał blisko okna lub będzie wykorzystywany przede wszystkim do gier i oglądania filmów, jego jasność powinna być zdecydowanie wyższa (ok. 300 cd/m2).

Do pełni komfortu pracy przyda się również możliwość regulacji położenia ekranu – zarówno jego wysokości, jak i kąta nachylenia w przód oraz tył. Na rynku znajdziemy monitory, które można obrócić nawet o 90°, do pozycji pionowej, co jest warte rozważenia w przypadku pracy z długimi plikami tekstowymi oraz podczas projektowania graficznego – wyjaśnia ekspert z firmy Shoplet, która oferuje używany sprzęt elektroniczny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz