Artykuł sponsorowany

Na jakich zasadach należy rozliczać wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru?

Na jakich zasadach należy rozliczać wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów odnosi się do transakcji zawieranych na terytorium Unii Europejskiej i zgodnie z zapisami ustawy o VAT jest rozumiane jako nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które są wysyłane lub transportowane z innego państwa członkowskiego. W takim przypadku kupujący musi wykazać należny VAT. Istnieją jednak okoliczności, w których może on odliczyć ten podatek.

Jak rozliczyć podatek VAT?

Przedsiębiorca może zostać zobowiązany do naliczenia podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy dokonuje on transakcji zakupu towarów od przedsiębiorców z Unii Europejskiej. Także do obowiązków nabywającego należy wówczas wykazanie VAT należnego. Większość polskich firm decyduje się na przekazanie tego rodzaju rozliczeń profesjonalistom z biur rachunkowych, które bez trudu możemy znaleźć w każdym większym i mniejszym mieście. Na terenie Włocławka obsługę finansową przedsiębiorstw oferuje biuro rachunkowe Zo-Ja Rachunkowość. Dobrze jest jednak, gdy sam podatnik zna zasady rozliczeń.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o podatku VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru  obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, ale nie później niż piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy towarów, które są przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Oznacza to, że jeśli faktura została wystawiona po wspomnianym piętnastym dniu miesiąca, obowiązek podatkowy powstał nie z datą faktury, ale upływu ustawowego terminu. Warto przy tym zaznaczyć, że otrzymanie faktury zaliczkowej przed dostawą towarów nie powoduje powstania obowiązku podatkowego nawet wówczas, gdy obejmuje sto procent wartości zamówienia.

Kiedy możemy odliczyć VAT?

Przedsiębiorcy będący płatnikami VAT mają możliwość zgodnie z prawem zmniejszenia podatku należnego o podatek naliczony. Ten może stanowić kwota podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W bieżącym roku podatnik co do zasady wykazuje VAT naliczony w tym samym okresie co VAT należny pod warunkiem, że otrzyma on fakturę przed upływem trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Bez tej faktury konieczna będzie korekta odliczonego wcześniej podatku. W przypadku uzyskania faktury po upływie trzech miesięcy przedsiębiorca będzie miał możliwość uwzględnienia tej kwoty w podatku naliczonym za okres, w którym otrzymał fakturę. Wynika z tego zatem, że dla prawidłowego rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów kluczowe są daty dostawy zakupionych towarów, wystawienia oraz otrzymania faktury dokumentującej ten zakup.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz