Artykuł sponsorowany

Na jakich zasadach działają lombardy?

Na jakich zasadach działają lombardy?

Działalność lombardów opiera się na skupie i sprzedaży przedmiotów wartościowych. Pod zastaw cennych przedmiotów, zastawiającym je w lombardzie klientom, udzielane są pożyczki gotówkowe. Pieniądze wypłacane są od ręki, jest to więc interesująca propozycja dla osób, które potrzebują natychmiastowej gotówki. Kwota, którą możemy otrzymać zależy od wartości przedmiotu oddawanego pod zastaw.

Co można zastawić w lombardzie?

Przede wszystkim zabezpieczeniem pożyczki lombardowej jest zastawienie rzeczy ruchomej, rzadziej pewnych praw zbywalnych, takich jak akcje czy obligacje. Przedmiot, który chcemy zastawić musi posiadać atrakcyjną wartość, aby stać się zabezpieczeniem pożyczki. Do najczęściej przyjmowanych w lombardach przedmiotów należą: biżuteria, sprzęt RTV i AGD, telefony, monety, wszelkie wyroby złote, zegarki oraz urządzenia elektroniczne – tablety, laptopy czy komputery. Jak mówi przedstawiciel lombardów z Krakowa i Skawiny:

– Możemy przyjąć również samochody, skutery, rowery, a także profesjonalne maszyny budowlane i elektronarzędzia. W przypadku mniej standardowych przedmiotów wystarczy do nas zatelefonować.

Zastawiane przedmioty oddawane są do lombardu na czas przyznania pożyczki lombardowej, która przyznawana jest zwykle na krótki okres – zwykle od siedmiu do trzydziestu dni, z możliwością przedłużania na kolejny okres za odpowiednią opłatą. Przez ten czas lombard zapewnia przechowanie przedmiotu, tak aby po spłacie pożyczki, możliwe było jego odzyskanie w stanie nienaruszonym.

Przed przyznaniem pożyczki dana rzecz jest sprawdzana przez rzeczoznawców, np. jubilerów czy gemmologów, w przypadku biżuterii i kamieni szlachetnych. Określana jest wartość przedmiotu, która nie może być mniejsza, niż wysokość pożyczki. Oczywiście dokonanie wyceny do niczego nie zobowiązuje, jeśli klient się z nią nie zgadza, nie musi korzystać z usług danego lombardu.

Pożyczka lombardowa

Termin spłaty pożyczki oraz wszystkie związane z nią koszty ustalane są pomiędzy klientem, a lombardem i znajdują się w umowie pożyczki. Wysokość prowizji uzależniona jest natomiast od kwoty pożyczki, terminu jej spłaty i wartości samego zastawu. Podstawowym warunkiem, który musimy spełnić, by otrzymać pożyczkę w lombardzie jest posiadanie dokumentu tożsamości – dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu.

Zwrotu pożyczki wraz z odsetkami może dokonać zarówno klient, jak i inna upoważniona przez niego osoba. W niektórych lombardach, możemy spłacić pożyczkę przed terminem, bez obowiązku zrealizowania opłaty za cały ustalony okres. Klient płaci jedynie za wykorzystane dni – w przypadku spłaty np. po 5 dniach, płaci się tylko za ten okres.

Jeśli klient nie spłaci pożyczki w ustalonym terminie lub nie zgłosi chęci przedłużenia terminu spłaty, zastaw przechodzi na własność lombardu i trafia do sprzedaży. Dlatego w lombardzie można kupić atrakcyjne przedmioty, nowinki technologiczne czy biżuterię w bardzo atrakcyjnych cenach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz