Materiał Partnera

Na jaki tort weselny się zdecydować?

Na jaki tort weselny się zdecydować?

Stary przesąd mówi o tym, że tort na weselu wróży małżonkom słodkie i dostatnie życie. Nie da się ukryć, że jest on niekwestionowanym królem uroczystości zaślubin. To punkt kulminacyjny oczepin, z utęsknieniem wyczekiwany przez gości. Wraz ze zmieniającymi się trendami ślubnymi, zmienia się także wygląd tortu weselnego. Na jaki wypiek zdecydować się w tym szczególnym dniu?

Jaki smak tortu wybrać?

To chyba największy dylemat, jaki mają narzeczeni przed wizytą u cukiernika. Smak to bardzo indywidualna kwestia, trudno będzie sprostać oczekiwaniom wszystkim gości weselnych jednocześnie. Warto więc szukać wśród smaków uniwersalnych, dobrze wszystkim znanych i powszechnie lubianych. Od kilku lat niegasnącą popularnością cieszą się torty czekoladowe, śmietanowe, orzechowe i kawowe. Coraz więcej par stawia również na owocowe smaki- tort cytrynowy, miętowy czy poziomkowy idealnie sprawdzi się, kiedy ślub organizowany jest w czasie największych upałów. Jak informuje specjalista z Pracowni Tortów Artystycznych „Kawkownia”- dobrym rozwiązaniem jest wybór tortu piętrowego. Mamy wówczas możliwość połączenia kilku smaków w jednym wypieku, co czyni go bardziej uniwersalnym. Najważniejsze jednak, by tort weselny powstał z wysokiej jakości składników. To właśnie one gwarantują wyjątkowy smak i zachwycający wygląd, który na długo pozostanie w pamięci weselników. A co z formą? Jakie torty weselne są na topie?

Torty angielskie

Torty angielskie cieszą się dużym zainteresowaniem. Brytyjczycy uchodzą bowiem za mistrzów, jeśli chodzi o dekorację tego rodzaju wypieków. Piętra w torcie angielskim ułożone są jeden na drugim. Są one misternie ozdobione lukrem, który swoim wyglądem przypomina wręcz modelinę, z tą różnicą, że jest całkowicie jadalny. Dodatkowo dekoruje się je marcepanowymi lub czekoladowymi kwiatami, co nadaje całości eleganckiego i wytwornego charakteru.

Naked cakes

Gołe torty to jedne z najmodniejszych wypieków ostatnich sezonów. Wyróżniają się wśród klasycznych ciast tym, że nie posiadają wierzchniej warstwy kremu. Mają bardzo oryginalną formę, która często zaskakuje gości. Do ich dekoracji używa się świeżych owoców, kwiatów i zielonych części roślin.

Tort z babeczek

Torty z babeczek wybierane są czasem zamiast tradycyjnego wypieku. Układa się je w kształt piramidy, dzięki czemu cała konstrukcja wygląda bardziej bogato. Muffinki mogą mieć różne smaki i cechują się pomysłową dekoracją. Bardzo łatwo dopasować ich wygląd do każdego stylu wesela. Ponadto łatwo rozdzielić je pomiędzy gośćmi po zakończeniu imprezy.

Opracowanie:
Warszawa, Potrzebna 23
tel. 605 292 150
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz