Artykuł sponsorowany

Na czym polegają zabiegi laparoskopowe w ginekologii? Gabinet Ginekologiczny Jacek Skórczewski

Na czym polegają zabiegi laparoskopowe w ginekologii? Gabinet Ginekologiczny Jacek Skórczewski

W ginekologii zabiegi laparoskopowe to jedno z narzędzi w diagnostyce oraz zabiegach. Korzysta się z tej metody coraz częściej, dzięki jej znikomej inwazyjności dla organizmu. W Gabinecie Ginekologicznym Jacka Skórzewskiego możliwe jest leczenie i diagnostyka również z użyciem metody laparoskopowej. Co warto wiedzieć na ten temat? Kilka najważniejszych informacji przedstawimy w dalszej części artykułu.

Jak wygląda laparoskopia ginekologiczna?

Urządzeniem niezbędnym do wykonania zabiegu, jakim jest laparoskopia ginekologiczna, jest endoskop. Technika endoskopowa umożliwia dostęp do jamy brzusznej i pobranie materiałów do badania histopatologicznego, a nawet przeprowadzanie operacji. Odbywa się to jednak bez konieczności rozcinania powłok brzusznych, które jest nieodłączne w przypadku standardowych operacji chirurgicznych.

Narzędzie, które służy do wykonania tego zabiegu, przypomina budową rurkę, która składa się z teleskopu, źródła światła oraz kamery transmitującej obraz do monitora. Dodatkowo w trakcie zabiegu używane są także tzw. trokary, czyli urządzenia, które służą do wprowadzania poszczególnych instrumentów. Wykonywane są małe nacięcia powłok, przez które wprowadza się narzędzia, następnie najczęściej wywołuje się stan zwany odmą otrzewnową, czyli wprowadza się powietrze, które zwiększa widoczność narządów.

Po wykonaniu stosownych działań laparoskop wysuwany jest przez tokar, następnie spuszcza się gaz i na koniec wyjmuje tokar. Nacięcia są zszywane i zabezpieczane, a po nich zostają zwykle jedynie małe ślady. Warto także zaznaczyć, że jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Zalety laparoskopii ginekologicznej

Zabieg laparoskopowy w przeciwieństwie do standardowego chirurgicznego wyróżnia się krótkim czasem leczenia i rekonwalescencji. Dodatkowo wymaga stosunkowo krótkiego pobytu w placówce medycznej i zostawia po sobie zdecydowanie mniejszą bliznę niż standardowe nacięcia skalpelem do operacji lub badania.

Sama mnogość możliwości wykorzystania tej metody również jest jej ogromną zaletą. Co więcej, po zabiegu można spodziewać się mniejszego bólu i ograniczonej ilości prawdopodobnych powikłań w porównaniu do operacji chirurgicznej. Wszystko to dzięki małej inwazyjności, a jednocześnie dużej dokładności laparoskopii.

Przeciwwskazania do wykonania laparoskopii

Pomimo wielu zalet tego rozwiązania, nie jest ono przeznaczone dla każdego. Słuszność wykonania takiego rodzaju badania lub zabiegu powinno się konsultować ze specjalistami w tym zakresie w miejscach, takich jak Gabinet Ginekologiczny Jacek Skórczewski. Najpoważniejsze i bezwzględne przeciwwskazania do podjęcia decyzji o laparoskopii to wystąpienie u pacjenta ciężkich niewydolności krążeniowo-oddechowych, intensywnych krwotoków, niedrożności jelit, ostrych zespołów wieńcowych, czy też zaburzeń homeostazy. Do przeciwwskazań względnych można zaliczyć niewydolność i zaburzenia rytmu serca, otyłość i podeszły wiek, a nawet ciąże powyżej 12 tygodnia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz