Artykuł sponsorowany

Na czym polegają usługi introligatorskie? Kiedy z nich korzystamy?

Na czym polegają usługi introligatorskie? Kiedy z nich korzystamy?
Introligatorstwo należy do gałęzi przemysłu poligraficznego. Jest to szlachetne rzemiosło, cieszące się niegdyś ogromnym szacunkiem i podziwem. Dziś również jest to branża, wymagająca szczególnych umiejętności, gdyż polega na oprawianiu druków. Warto dowiedzieć się, jak wygląda praca introligatora oraz w jakich sytuacjach najczęściej korzystamy z jego usług. 

Kim jest introligator?

Introligator to osoba zwykle pracująca w drukarni lub posiadająca swój własny zakład. Głównie introligator zajmuje się oprawą książek, albumów, dyplomów. Niewątpliwą zaletą korzystania z usług takiej osoby jest możliwość dopasowania oprawianego produktu do naszych potrzeb i upodobań. Zadaniem tych zabiegów jest zarówno spełnianie aspektu estetycznego, jak i praktycznego – księga, która została poddana solidnej oprawie dużo później ulegnie niszczycielskiemu wpływowi czasu. Ponadto nie da się ukryć, że oprawiona rzecz będzie szczególnie cieszyć oko. Wszystko z uwagi na wyjątkowy styl, którego nie da się podrobić. Jeżeli nie wiemy dokładnie, jak chcielibyśmy ozdobić dokument, to zawsze możemy liczyć na profesjonalne doradztwo introligatora. Introligatorzy często zajmują się galanterią, a więc m.in. różnego rodzaju pudełkami czy pojemnikami ozdobnymi. Planując skorzystanie z usług introligatorskich, warto wybrać zakład z doświadczeniem w swoim fachu, taki jak Intro Art Introligatornia. Wówczas mamy pewność że oprawa będzie charakteryzowała się najwyższą jakością. 

Zakres prac introligatorskich

Introligator na co dzień wykonuje różne czynności, która prowadzą do finalnego imponującego efektu. Co więc czyni wykonawca wspomnianego zawodu z powierzonym mu drukiem? Wyróżniamy kilka podstawowych prac:
  • Sztancowanie – inaczej wykrawanie. Czynność ta polega na wykrajaniu papieru. Wszystko po to, aby nadać mu ustalony kształt.
  • Falcowanie – czyli po prostu składanie arkusza na pół lub w inny sposób. Służy to stworzeniu składki o konkretnej ilości stron.
  • Bigowanie – wykonywanie specjalnych wgnieceń, które następnie ułatwiają składanie papieru.
Są to zwykle początkowe etapy pracy introligatora. Potem odbywa się również m.in. klejenie, szycie oraz tłoczenie. Do tych czynności introligator używa specjalistycznych narzędzi, takich jak krajarki papieru, złamywarki, klejarki czy automaty do opraw bezszwowych. Jest to dość skomplikowana praca, w której wiele prac odbywa się po prostu ręcznie. Wymagana jest więc precyzja, wiedza i doświadczenie. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz