Na czym polegają testy alergiczne?

Na czym polegają testy alergiczne?
Testy alergiczne warto wykonać, jeżeli do końca nie wiadomo, co jest przyczyną dokuczliwych objawów takich jak kichanie, łzawienie czy problemy skórne. W celu ustalenia czynnika uczulającego najczęściej stosuje się testy skórne, płatkowe, z krwi lub prowokacyjne. Dzięki wynikom możliwe jest unikanie określonych alergenów, łagodzenie skutków i podjęcie leczenia.

Choć wywiad i badanie przeprowadzone przez lekarza alergologa pozwalają na ustalenie z dużym prawdopodobieństwem przyczyny uczulenia, to właśnie testy pomagają w ocenie stopnia jego nasilenia. Najpowszechniejsze zastosowanie mają różnego rodzaju testy skórne.

Testy skórne

Testy skórne można podzielić na punktowe i śródskórne, a ich zadaniem jest wykazanie zarówno reakcji natychmiastowej, jak i opóźnionej. Polegają one na zaaplikowaniu próbki alergenu na skórę przedramienia lub pleców, a następnie nakłuciu miejsca podania. Pojawienie się zmian w postaci zaczerwienienia lub pęcherza potwierdza występowanie alergii. Dzięki tej metodzie możliwe jest określenie między innymi uczulenia na drzewa, trawy oraz sierść. Aby wyniki były miarodajne, należy na tydzień przed badaniem przerwać przyjmowanie leków antyalergicznych. Jeżeli jest to niemożliwe lub niewskazane, rozwiązaniem jest wykonanie testów z krwi.

Testy alergiczne z krwi

Testy alergiczne z krwi polegają na pobraniu od pacjenta krwi, która następnie poddawana jest ocenie w warunkach laboratoryjnych. W przypadku występowania alergii, wyniki wykażą podwyższony poziom immunoglobuliny klasy E (IgE) oraz białych krwinek o właściwościach kwasochłonnych. Ponieważ wyższe stężenie białka IgE występuje również u osób dotkniętych robaczycą lub inną chorobą przewlekłą, przed badaniem przeprowadzany jest z pacjentem dokładny wywiad w celu wykluczenia innych schorzeń. Testy z krwi pozwalają na niezwykle precyzyjne określenie występowania alergii. Wykonywane są one nie tylko u osób z podejrzeniem uczulenia, ale również u zdrowych dzieci, które ze względu na obciążenie genetyczne mogą wykazywać większe skłonności do alergii (źródło: testyalergiczne.pl ).

Testy płatkowe

Testy płatkowe, czy raczej naskórne, wykonywane są najczęściej w przypadku występowania alergii na kosmetyki, leki, metale, gumę lub substancje zapachowe. Badanie polega na umieszczeniu aplikatora z potencjalnym alergenem za pomocą przylepca na plecach pacjenta. W trakcie 48 godzin osoba badana nie powinna moczyć pleców, niewskazane są również nadmierny wysiłek powodujący pocenie oraz wykonywanie gwałtownych ruchów. Ocena wyników testu następuje bezpośrednio po zdjęciu aplikatorów oraz kolejno po 72 lub 96 i 168 godzinach od momentu aplikacji alergenu. Co ważne, tego typu test można wykonać nie tylko z użyciem standardowych substancji, ale również z materiałem własnym pacjenta. W ten sposób można sprawdzić reakcję np. na określony kosmetyk. Testy płatkowe wykonuje się na skórze zdrowej, czyli w okresie remisji choroby.

Testy prowokacyjne

Testy prowokacyjne lub inaczej ekspozycyjne mają na celu potwierdzenie reakcji uczuleniowej na określony typ alergenu. W badaniach zastosowanie mają najczęściej ekspozycje: donosowa, odoskrzelowa oraz pokarmowa. Przed wykonaniem testów konieczne jest odstawienie leków przeciwuczuleniowych. Celem testu prowokacyjnego jest potwierdzenie wyników wcześniej wykonanych badań, a także ustalenie metody odczulania.

Przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju testów alergicznych konieczna jest obecność lekarza alergologa. Należy bowiem pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko wystąpienia ostrej reakcji na alergen.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także