Artykuł sponsorowany

Na czym polegają protesty weksli przygotowywane w Kancelarii Notarialnej Sp.p.?

Na czym polegają protesty weksli przygotowywane w Kancelarii Notarialnej Sp.p.?

Sporządzanie protestów wekslowych należy do usług oferowanych przez notariuszy. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że są to akty publiczne. Należy je przygotowywać zgodnie z zapisami ustawy o Prawie wekslowym z 28 kwietnia 1936 roku z późniejszymi zmianami. Czym dokładnie są protesty? Kiedy sporządza je Kancelaria Notarialna M. Klukowskiej i M. Głowińskiej-Zawadzkiej? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Dwa rodzaje weksli

Odpowiedzi na powyższe pytania musi poprzedzić wyjaśnienie czym jest weksel. To rodzaj papieru wartościowego, którego forma jest ściśle określona przez wspomnianą już ustawę. W obiegu występują dwie wersje, pierwsza z nich to weksel własny. Osoba, która go wystawia, czyli trasant, zobowiązuje się w nim, że wypłaci danej osobie określoną sumę pieniędzy we wskazanym miejscu i czasie. Ten papier wartościowy bywa nazywany suchym lub prostym. Natomiast drugi rodzaj przybiera nieco inną formę. Tak zwany weksel trasowany przygotowywany przez trasanta zobowiązuje inną osobę do zapłaty określonej kwoty. Ten na kogo spada obowiązek zapłaty staje się trasatem. Tymczasem osoba, której należą się pieniądze to odbiorca weksla nazywany remitentem.

Sporządzanie protestów wekslowych

Osoby podpisujące weksle muszą wykonać określone w nich czynności. Czym zatem są protesty wekslowe znajdujące się w zakresie usług notariuszy? W jakich okolicznościach bywają przygotowywane? To naturalne akty publiczne sporządzane gdy trasant lub trasat odmawiają wypłacenia kwoty określonej w wekslu. Często też do protestu dochodzi gdy trasat nie chce przyjąć dokumentu i nie ma zamiaru go podpisać. Sam protest należy spisać na odwrocie weksla lub na osobnej karcie, która jest z nim połączona. Jeśli na dokumencie znajdują się oświadczenia, notariusz spisuje protest bezpośrednio po nich. Jeżeli weksel lub karta są puste, zapis zaczyna od brzegu kartki. Ponadto notariusz wpisuje protest do repertorium P stworzonego tylko dla nich.

Protest wekslowy zyskuje moc gdy jest sporządzony zgodnie z art. 85 prawa wekslowego. Artykuł dokładnie określa co powinnoi się w nim znaleźć. Podstawowe dane to nazwisko osoby żądającej protestu oraz nazwisko osoby przeciw, której jest kierowany. Pozostałe informacje zawarte w dokumencie wskazały nam specjalistki z Kancelarii Notarialnej Sp.p. Zgodnie z ich słowami w proteście znajduje się stwierdzenie, że osoba, do której jest skierowany nie wypełniła swoich obowiązków. I nie była obecna pod wskazanym adresem w momencie wezwania do spłaty weksla. Ważne dane to data i miejsce w którym dokonano wezwania do spłaty, oznaczenie ilości egzemplarzy weksli. Tak jak i podpis notariusza, urzędowa pieczęć oraz numer protestu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz