Artykuł sponsorowany

Na czym polegają prace geodezyjne przy budowie dróg?

Na czym polegają prace geodezyjne przy budowie dróg?

Inwestycje drogowe, podobnie jak wznoszenie innych obiektów budowlanych wymagają ścisłej współpracy z uprawnionymi geodetami. Dzięki ich działaniom możliwe jest nie tylko uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie prac. Usługi takie skupiają się również na wykonaniu właściwych pomiarów, pozwalających kontrolować zgodność usytuowania całej infrastruktury z założeniami projektowymi. Nieodłączny element to także geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.

Formalności administracyjne

Każda inwestycja budowlana, również budowa drogi wymaga uzyskania pozwolenia na jej rozpoczęcie i przeprowadzenie. Do składanego w tym celu wniosku należy dołączyć odpowiednią dokumentację geodezyjną oraz kartograficzną. Już na tym etapie pomoc uprawnionego geodety jest niezbędna, dlatego można się zwrócić między innymi do Przedsiębiorstwa Geodezyjnego Romualda Wojcieszkiewicza, znajdującego się w Tarczynie. Załączniki zawierają kilka egzemplarzy różnych map, które przedstawiają między innymi proponowany przebieg drogi, połączenie jej z innymi drogami publicznymi, uzbrojenie terenu, proponowany podział nieruchomości w jej obrębie, jak również opracowania konieczne do uzyskania decyzji środowiskowej.

Ponadto prace geodezyjne są również istotne w procesie wywłaszczenia nieruchomości, czyli pozbawieniu bądź ograniczeniu prawa własności, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na rzecz przeprowadzenia konkretnej inwestycji budowlanej. Skupiają się one na prezentacji stanu prawnego położonych w obrębie planowanego przebiegu drogi nieruchomości, przygotowaniu dokumentacji pod kątem wprowadzeni zmian w księgach wieczystych i mapy z projektem podziału działek wraz z wyznaczeniem ich nowych granic.

Przygotowanie terenu pod budowę

Na tym etapie geodeta ma za zadanie założyć nową osnowę realizacyjną, czyli wyznaczyć na terenie przeznaczonym pod inwestycję obiekty, które mają powstać oraz te, znajdujące się już na planie zagospodarowania. Ten element posłuży również do przeprowadzenia inwentaryzacji powykonawczej, jak i pomiarów kontrolnych przemieszczeń oraz odkształceń. Ponadto usługi geodezyjne w tym zakresie to także sporządzenie szkicu dokumentacyjnego, uwzględniającego informacje związane z osnową. Taki dokument jest następnie przekazywany w ręce inwestora. Przeprowadzane tyczenie obiektów obejmuje zaś między innymi: główne punkty charakterystyczne drogi, kanalizację deszczową, chodniki, ogrodzenia, oznakowanie, rowy odwadniające.

Przeprowadzanie i zakończenie robót

W trakcie ich trwania geodeta dba o zachowanie spójności konstrukcji powstającego obiektu z danymi zawartymi w projekcie. Odbywa się to poprzez tyczenie wysokościowe, szczegółów, a także elementów zespołów konstrukcyjnych, technicznych. Na zlecenie inwestora lub w określonych przypadkach technicznych usługi geodezyjne mogą objąć również okresowe pomiary przemieszczeń obiektu, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo zarówno w trakcie jego budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Uzyskane dane zawsze są zapisywane w dzienniku budowy, który przekazuje się jej kierownikowi.

Nieodłączną czynnością, która jest wymagana podczas oddawania drogi do użytku, tak jak przy każdym innym obiekcie jest wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, służącej do skontrolowania poprawności usytuowania obiektu w przestrzeni oraz aktualizacji danych na mapie zasadniczej. W jej następstwie powstaje operat geodezyjny, zawierający wszystkie opracowania kartograficzne, szkice i protokoły powstałe w związku z prowadzonymi pracami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz