Artykuł sponsorowany

Na czym polega zniesienie współwłasności nieruchomości?

Na czym polega zniesienie współwłasności nieruchomości?

Współwłasność domu, mieszkania czy działki może prowadzić do konfliktów związanych z użytkowaniem nieruchomości lub jej sprzedażą. Problem ten pojawia się najczęściej po rozwodzie, otrzymaniu spadku czy darowizny. Dobrym rozwiązaniem jest zniesienie współwłasności, co można zrobić w kancelarii notarialnej lub drogą sądową. W artykule wyjaśniamy, na czym polega ta procedura w obu przypadkach.

Zniesienie własności u notariusza

Współwłasność to termin funkcjonujący na gruncie prawa cywilnego, który odnosi się do sytuacji, w której dana rzecz, najczęściej nieruchomość, należy do wszystkich jej współwłaścicieli, a każdemu z nich przysługują wszystkie uprawnienia wynikające z prawa do własności. Nieruchomość we współwłasności należy do wszystkich współwłaścicieli niepodzielnie, to znaczy, że każdy ma prawo do całej rzeczy. Korzystnym rozwiązaniem jest zniesienie współwłasności, pozwala ono bowiem uniknąć problemów związanych z użytkowaniem czy sprzedażą nieruchomości. Coraz częściej przy tym zastosowanie znajduje zniesienie współwłasności u notariusza, istnieją jednak warunki, jakie należy spełnić, aby było to możliwe.

Po pierwsze wszyscy współwłaściciele muszą być zgodni co do zasad, na których nastąpi podział domu, mieszkania lub działki. Oznacza to, że przed wizytą w kancelarii notarialnej powinni oni porozumieć się między sobą co do dalszych działań związanych z nieruchomością. Ponadto wszyscy współwłaściciele muszą stawić się u notariusza w tym samym czasie. Cała procedura sprowadza się do sporządzenia aktu notarialnego, w którym zawarte są wszelkie informacje dotyczące podziału nieruchomości, w tym rozliczenia współwłaścicieli w ramach podziału oraz wnioski do sądu wieczystoksięgowego w sprawie założenia nowych ksiąg lub dokonania wpisów do ksiąg już istniejących.

Sądowe zniesienie współwłasności

Zdarzyć się jednak może, że każdy ze współwłaścicieli nieruchomości ma inne oczekiwania czy też plany względem podziału. Jeżeli nie dojdzie zatem do porozumienia między nimi, jedynym rozwiązaniem staje się sądowe zniesienie nieruchomości. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy prawnej. W Andrychowie i okolicznych miejscowościach sprawami z zakresu prawa cywilnego zajmuje się radca prawny Agnieszka Wójcik. Warto zaznaczyć przy tym, że wniosek o zniesienie współwłasności może wnieść każdy ze współwłaścicieli oraz spadkobiercy zmarłego współwłaściciela. W takim wniosku znaleźć się muszą położenie i powierzchnia nieruchomości, a także jej części składowe i związane z nią prawa.

Ponadto wnioskodawca może podać sposób, w jaki współwłasność powinna zostać przez sąd zniesiona. Kodeks cywilny jako rozwiązania wskazuje tu podział fizyczny rzeczy, przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty oraz sprzedaż rzeczy i podział ceny sprzedaży między współwłaścicieli. Pamiętać należy o dołączeniu do wniosków dowodów potwierdzających prawo własności do nieruchomości, na przykład odpis księgi wieczystej czy umowy notarialnej. Wskazani muszą zostać też wszyscy uczestnicy postępowania.
Opracowanie:
Andrychów, Starowiejska 22b, pok. 224
tel. 609 299 993
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz