Materiał Partnera

Na czym polega zbrojenie betonu?

Na czym polega zbrojenie betonu?

Żelbet to właściwie podstawa dzisiejszego budownictwa i architektury. Niemal każdy nowo wybudowany budynek ma w sobie jakieś elementy żelbetowe. Jego popularność wynika z niesamowitych właściwości, jakie daje połączenie betonu i stali, z której tworzy się zbrojenie. Jakie są rodzaje prętów i stali zbrojeniowej i czym się one od siebie różnią? Zapraszam do lektury.

Rola stali w żelbecie

Podstawowym zadaniem prętów stalowych różnego rodzaju, które umieszcza się jako zbrojenie w żelbecie, jest przenoszenie obciążeń rozciągających, których sam beton by nie był w stanie udźwignąć. Jest on materiałem bardzo twardym i odpornym na ściskanie, jednak bez użycia stali można z niego wykonać stropy w kształcie połowy walca lub półokrągłej kopuły. Płaskie stropy rozpadały się pod własnym ciężarem. Dzięki zbrojeniu zdecydowanie wzrasta nośność całej konstrukcji, zginanych i ściskanych mimośrodowo i osiowo. Cały kompozyt, jakim jest żelbet, jest więc odporny na ściskanie i rozciąganie, do tego daje możliwość dowolnego kształtowania elementów. Beton i stal razem stanowią duet doskonały i umożliwiają stworzenie tak zróżnicowanych konstrukcji, jak stropy, belki, ściany czy schody.

Przyczepność to podstawa

Ta idealna współpraca jest możliwa dzięki temu, że oba materiały mają dużą przyczepność. To właśnie ona powoduje, że podczas przenoszenia obciążeń rozciągających stal nie jest wysuwana z betonu. Dlatego też pręty żebrowane mają lepszą, bo aż półtora raza większą przyczepność- a więc lepsze właściwości niż pręty gładkie. Jeśli zaś pręty pokryte są bardzo delikatnym nalotem rdzy, ta przyczepność jeszcze wzrasta. Nie mogą być jednak one w żaden sposób uszkodzone ani tą rdzą przeżarte. Stal wtedy staje się praktycznie bezużyteczna i traci swoje właściwości. Na przyczepność wpływa także skurcz betonu, występujący podczas jego wiązania, który powoduje zaciskanie pręta w betonie.

Z czego wykonuje się zbrojenie?

Aby wykonać zbrojenie, potrzebne są stalowe pręty zbrojeniowe płaskie lub wygięte. Wykonuje się tez na zamówienie gotowe elementy do zbrojenia nadproży, wieńców, słupów i ław fundamentowych. Na rynku dostępna jest także siatka zbrojeniowa. Zakupione u producenta pręty można przycinać już na placu budowy dokładnie pod wymiar, jest to więc rozwiązanie najbardziej uniwersalne i najchętniej stosowane. Różne rodzaje prętów zbrojeniowych, a także bogaty wybór wyrobów hutniczych ma w swojej ofercie Krysmet Anna Kopczyńska. W zbrojeniach stosuje się dwa rodzaje prętów: gładkie i żebrowane. Im większe wymagania wobec konstrukcji, tym większe też wymagania stawia się elementom stalowym i betonowi.

Jakie są klasy stali zbrojeniowej?

Klasa stali określa jej granice plastyczności, czyli określa, o ile pręt może zostać wygięty, by powrócić do pierwotnego kształtu. Klasy A-0 i A-1 stosuje się głównie do tworzenia elementów pomocniczych zbrojenia i są to pręty gładkie. Z prętów żebrowanych klasy A-II, tworzy się elementy nośne budynku, z klasy A-III- główne elementy konstrukcji, a z klasy A-IIIN tworzy się elementy o podwyższonej wytrzymałości. Gatunków stali jest bardzo dużo, różnią się one od siebie składem chemicznym, a także przydatnością do spawania.

Opracowanie:
Kraków, Przewóz 21
tel. 513 125 361
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz