Artykuł sponsorowany

Na czym polega zasiedzenie własności nieruchomości i jaką rolę mogą w tym odegrać mediacje?

Na czym polega zasiedzenie własności nieruchomości i jaką rolę mogą w tym odegrać mediacje?

Zasiedzenie pozwala nabyć prawo własności lub prawo do wieczystego użytkowania nieruchomości. Może ono nastąpić z kilku przyczyn, które mają duże znaczenie w całym procesie ustalania zasiedzenia. Równie istotny jest czas, od jakiego użytkowana jest dana nieruchomość. Prawne ustanowienie zasiedzenia następuje w momencie, gdy zostanie ono poświadczone przez sąd. Warto wiedzieć, jakie wymagania trzeba spełnić, by postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte oraz jak przebiega cała procedura.

Wymagania, jakie trzeba spełnić

O zasiedzenie ubiegać się może osoba, która od dziesięcioleci użytkuje nieruchomość tak, jakby była ona jej własnością. Radca prawny z Kancelarii Anny Jędrzejczak wskazuje, że nie dotyczy to osób posiadających umowę najmu lub dzierżawy. Zasiedzieć można nie tylko dom czy mieszkanie, ale także grunty orne, działki budowlane, a nawet część nieruchomości.

Istnieją dwie możliwości zasiedzenia. Może się ono odbyć w dobrej lub złej wierze. W pierwszym przypadku następuje po 20 latach, w drugim po 30. Zasiedzenie w dobrej wierze ma miejsce np. gdy wykupi się nieruchomość od osoby, która tak naprawdę nie ma do niej praw lub gdy użytkuje się działkę po zmarłych rodzicach, nie wiedząc, że wymaga to prawnego uregulowania. Zła wiara ma miejsce wtedy, gdy ma się świadomość, że istnieje prawowity właściciel nieruchomości.

Jak stwierdza się zasiedzenie nieruchomości?

Na początku składa się wniosek, do którego warto dołączyć także wypis z rejestru gruntów czy wyrys z mapy ewidencyjnej nieruchomości. Powinno się dostarczyć także zaświadczenie o tym, że brak jest roszczeń reprywatyzacyjnych do nieruchomości. Takie dokumenty i wpłata 2000 zł na poczet czynności sądowych pozwalają zgłosić wniosek do sądu. Do publicznej wiadomości przekazana musi zostać informacja o wszczętym postępowaniu, aby każda osoba zainteresowana również mogła wziąć udział w sprawie nabycia nieruchomości przez zasiedzenie.

Rola mediacji w sprawach o zasiedzenie

Oczywiście żaden właściciel nie chce stracić swojej nieruchomości. Możliwe jest zawieszenie biegu zasiedzenia z kilku powodów. Jedną z metod rozwiązania takiej sprawy jest doprowadzenie do mediacji. Tu rozpoczęcie toku sprawy rozpoczyna się ze strony właściciela. Mediacje w sprawach o zasiedzenie pozwalają na drodze ugody rozwiązać spór o posiadanie nieruchomości. Właściciel musi wnieść do sądu powództwo windykacyjne, tym samym żądając zwrócenia mu jego posiadłości. Zaletą mediacji jest fakt, że rozwiązania poszukuje się polubownie i w czasie krótszym niż zajęłyby rozprawy sądowe.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz