Artykuł sponsorowany

Na czym polega zabieg HIFU?

Na czym polega zabieg HIFU?
HIFU to oznaczenie zogniskowanej fali ultradźwiękowej o dużym natężeniu. Technologię tę po raz pierwszy zastosowano w latach 90. XX wieku w leczeniu nowotworów prostaty i nerek. Dziś stosuje się ją przede wszystkim w medycynie i dermatologii estetycznej do wykonywania bezinwazyjnego liftingu skóry twarzy i ciała. Na czym dokładnie polega ten zabieg oraz dlaczego jest tak chętnie stosowany? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Technologia HIFU

Sama technologia nie jest nowa, ponieważ zdefiniowano ją jeszcze w latach 40. XX wieku. Przez 50 lat jednak nie miała żadnego praktycznego zastosowania w medycynie. Dopiero w latach 90. rozpoczęto wykonywanie testów klinicznych i znaleziono zastosowanie dla HIFU w leczeniu łagodnych i złośliwych postaci nowotworów prostaty, nerek oraz pęcherza moczowego. W pewnym momencie odkryto, że technologia ta doskonale się sprawdzi także w medycynie i dermatologii estetycznej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz medycyny estetycznej z Poradni Specjalistycznej High-Med w Warszawie:

Istotą technologii HIFU jest precyzyjne zogniskowanie fali ultradźwiękowej o wysokiej częstotliwości. W medycynie estetycznej wykorzystuje się technologię HIFU drugiej generacji, czyli HIFU 2. Dlaczego? Ponieważ umożliwia ona ujędrnienie oraz napięcie nie tylko skóry, ale także tkanki podskórnej. W naszej klinice stosujemy aparat BTL Hipro, który umożliwia wykonanie najgłębszego liftingu bezoperacyjnego.

Przebieg zabiegu HIFU

Zabieg HIFU najczęściej wykonuje się na skórze twarzy. Przed jego wykonaniem odbywa się wizyta konsultacyjna, w trakcie której pacjent dowiaduje się na czym on dokładnie polega, w jaki sposób wiązka ultradźwięków HIFU oddziałuje na skórę i tkankę podskórną oraz jakich efektów można się po nim spodziewać. Zabiegu nie można wykonywać w miejscach, w których było robione np. wypełnienie kwasem hialuronowym. Zabieg HIFU rozpoczyna się od naświetlania wiązką ultradźwięków o najmniejszej mocy, aby sprawdzić indywidualny próg bólu. Zazwyczaj bowiem naświetlanie wykonuje się bez żadnego znieczulenia, jednak w przypadku bardzo dużej wrażliwości na bodźce bólowe można zastosować delikatne znieczulenie miejscowe.

Częstotliwość fal ultradźwiękowych HIFU powoduje podgrzanie tkanek znajdujących się na odpowiedniej głębokości. Jest to możliwe dzięki precyzyjnemu zogniskowaniu HIFU, które omijają wierzchnie warstwy skóry i naskórek, skupiając się na ustalonej wcześniej głębokości. Fale powodują podgrzanie tkanek do temperatury 65-75oC, doprowadzając do koagulacji włókien kolagenowych, co pozwala na uzyskanie efektu liftingu. Dużą zaletą zabiegu jest fakt, że po jego wykonaniu na skórze nie widać żadnych efektów ubocznych, a możliwe zaczerwienienie mija już po około godzinie.

Oceń artykuł (4)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz