Artykuł sponsorowany

Na czym polega wytłaczanie tworzyw sztucznych?

Na czym polega wytłaczanie tworzyw sztucznych?

Proces recyklingu tworzyw sztucznych jest ważny nie tylko ze względu na dbałość o środowisko naturalne, ale również oszczędności finansowe, jakie przynosi. Jedną z metod przetwórstwa surowców stanowi technologia wytłaczania. Do jej przeprowadzenia potrzebne są jednak specjalistyczne maszyny, których rodzaje oraz specyfikę przybliżamy w poniższym artykule.

Charakterystyka technologii wytłaczania

Tymi mianem określa się proces przetwórstwa tworzyw sztucznych, takich jak między innymi PVC, PP, PE czy PET. Tego rodzaju surowce ze względu na duży stopień plastyczności nadają się do obróbki różnymi metodami. Jedną z nich jest właśnie wytłaczanie, w wyniku którego uzyskuje się gotowe komponenty bądź półprodukty o znacznej długości. Polega ono na przepuszczaniu materiału w postaci płynnej lub półpłynnej przez kanał o konkretnym profilu, który nadaje pożądany kształt wytwarzanemu elementowi. Uprzednio jednak tworzywo zostaje podgrzane w cylindrze do określonej temperatury, aby uzyskać właściwości plastyczne.

W tym procesie wykorzystuje się specjalne urządzenia nazywane wytłaczarkami, których dostawcą jest między innymi firma Pol-Service z Rzeszowa. To jeden ze sposobów recyklingu odpadów plastikowych w celu uzyskania nowych wyrobów. Istnieje wiele technologii wytłaczania, wśród których wyróżnia się między innymi auto-termiczne, porujące, powlekające, z rozdmuchiwaniem czy też z napełnianiem.

Rodzaje wykorzystywanych wytłaczarek

Jak zostało wspomniane, taka metoda przetwórstwa nie byłaby możliwa, gdyby nie zastosowanie odpowiednich maszyn, czyli wytłaczarek. Te składają się z czterech układów: napędowego, sterowania, formującego, a także plastyfikującego. To właśnie w ostatnim zachodzi proces uplastyczniania surowca i jego przetłaczania przez kanał przy pomocy ślimaków. Ze względu na ich ilość urządzenia dzieli się przede wszystkim na jedno- oraz dwuślimakowe. Pierwsze z wymienionych wyróżniają się niższą ceną, jednak dają mniejsze możliwości w zakresie przetwarzania tworzyw sztucznych. Pozwalają one bowiem na obróbkę wyłącznie jednego typu materiału.

Zdecydowanie lepiej pod tym względem wypadają wytłaczarki dwuślimakowe, wśród których dodatkowo wyróżni się współbieżne i przeciwbieżne. Dla wydajności tego rodzaju maszyn znaczenie ma także kształt rdzenia ślimaków. Lepsze efekty uzyskuje się, wykorzystując warianty walcowe. Model dwuślimakowe umożliwiają między innymi przetwórstwo tworzyw sztucznych wrażliwych termicznie. Na szczególną uwagę zasługują również wytłaczarki typu compounder, ponieważ za ich sprawą da się tworzyć komponenty z dwóch odmiennych od siebie surowców. W efekcie detale są produkowane z tak zwanych kompozytów lub włókien szklanych, co daje im unikatowe właściwości, chociażby pod kątem wytrzymałości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz