Artykuł sponsorowany

Na czym polega wymiana grzejników?

Na czym polega wymiana grzejników?

Wiele osób, które remontuje mieszkanie czy dom wyposażony w starsze i mało atrakcyjne grzejniki ścienne żeliwne, stawia na ich wymianę. Wybierane są wtedy nowe konstrukcje aluminiowe, które mogą być przygotowane nawet w wersji grzejników dekoracyjnych. Nie tylko jednak na estetyce należy się skupić. Ważne jest dobrane systemów wysokich w swojej klasie tak, by sprzyjały energooszczędności. Dla żywotności całego układu centralnego ogrzewania, niezależnie od jego typu istotne jest także to, by grzejniki były zamontowane prawidłowo.

Montaż samodzielny czy z pomocą hydraulika?

Montaż samodzielny grzejników nigdy nie jest polecany, o ile nie posiadamy odpowiedniej wiedzy instalatorskiej. Źle dobrany grzejnik i jego moc, a także nieprecyzyjne przyłączenie konstrukcji do instalacji może skutkować szybkim uszkodzeniem układu hydraulicznego, a także obniżoną sprawnością grzewczą C.O. Nawet najdrobniejsza usterka może zatem przerodzić się w poważne uszkodzenie, które pociągnie za sobą duże koszty naprawy.

Przy wymianie grzejników powinno się zatem zawsze współpracować z dobrymi hydraulikami. Takich znaleźć można w pracowni HYDRO-BUD z miejscowości Chojna. Firma ta prócz montażu grzejników zajmuje się całościowym tworzeniem instalacji hydraulicznych w domach. Oferta dotyczy m.in. przygotowania przyłącza wodno-kanalizacyjnego czy ogrzewania podłogowego.

Dobór właściwego grzejnika

Wymianę grzejników należy bardzo precyzyjnie zaplanować, by nie tylko uzyskać określony efekt wizualny, ale także, by pomieszczenia były ogrzewane szybko i tanio. Przy zakupie nowych konstrukcji powinno się zatem zwracać uwagę głównie na spodziewany komfort cieplny. Istotne jest zatem to, by określić kilka parametrów całego systemu grzewczego. Każda modernizacja układu hydraulicznego wymaga zatem przeanalizowania danych dotyczących strat ciepła pomieszczenia, efektywności pracy określonego źródła ciepła, a także warunków technicznych budynku. Dobór grzejników odbywa się także po uwzględnieniu parametrów czynnika grzewczego. Jest nim woda zasilająca i powrotna, która utrzymuje określoną temperaturę wpływającą na komfort cieplny w danych pomieszczeniach.

Zlecając dobór i montaż grzejników specjalistom, liczyć można na to, iż wykorzystają oni m.in. metodę szacunkową. Polega ona na obliczeniu mocy cieplnej grzejników z uwzględnieniem pokrycia strat ciepła. Dobrze dopasowane grzejniki powinny dostarczać zatem taką ilość ciepła, by pozwoliły na łatwe i tanie utrzymywanie właściwej temperatury w pomieszczeniu. Warto zatem rozglądać się nie tylko za grzejnikami dekoracyjnymi, ale także tzw. grzejnikami energooszczędnymi.

Układy połączeń grzejników z instalacją

Wymiana grzejników w domu czy mieszkaniu wymaga nie tylko zakupu wysokiej klasy konstrukcji. Muszą one być też dobrze zamontowane. Obecnie można wyróżnić trzy sposoby podłączeniowe:

  1. Boczne jednostronne – podłączenie bardzo często stosowane, zwłaszcza w przypadku prowadzenia rur w ścianach.
  2. Boczne krzyżowe – podłączenie stosowane przede wszystkim przy długich grzejnikach i przy chęci uzyskania efektu równomiernego nagrzewania się całej powierzchni grzejnika (z jednej strony od boku, z drugiej od góry).
  3. Dolne bezpośrednie – podłączenie najbardziej estetyczne, rury i armatura są niemalże niewidoczne.

Bez względu na to, który model zostanie zaprojektowany w domu czy mieszkaniu, istotne jest to, by przyłącze posiadało zawór grzejnikowy zamontowany na zasilaniu, zawór odcinający zamontowany na powrocie, a także odpowietrznik ręcznych lub automatyczny. Prawdziwym standardem staje się również grzejnikowy termostat pozwalający zarządzać energią cieplną danego grzejnika.

Etapy montażu grzejników

Montaż grzejników wymaga wykorzystania specjalistycznych narzędzi, które znacznie ograniczają czas instalacji wszystkich grzejników w domu czy mieszkaniu. Pierwszy etap to zamocowanie uchwytów grzejnikowych, na których zawiesza się grzejnik. Drugi krok to podłączenie wstępne rur zasilających, co ważne jest dla ewentualnego przygotowania korekty przyłączenia m.in. z wykorzystaniem złączek. Kolejny etap to przymocowanie grzejnika oraz połączenie go z instalacją C.O.

Prócz tego regulowane są nastawy w zaworze termostatycznym, badana jest szczelność grzejników oraz całego układu, a także przeprowadzany jest rozruch. Po stwierdzeniu tego, że instalacja przebiegła w prawidłowy sposób, zasklepia się bruzdy w ścianach. Hydraulik wyznaczy również czas przeglądu grzejników. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz