Materiał Partnera

Na czym polega wulkanizacja taśmociągów rolniczych?

Na czym polega wulkanizacja taśmociągów rolniczych?

Niemal w każdej dziedzinie przemysłu stosuje się rozwiązania przyspieszające oraz ułatwiające ludzką pracę. Do tego służą także taśmociągi. Ich integralną i jedną z ważniejszych części składowych stanowi gumowa taśma, na której transportuje się produkty. Jej ewentualne uszkodzenia można naprawić za pomocą metod wulkanizacyjnych w wyspecjalizowanych serwisach.

Charakterystyka taśmociągu rolniczego

Inaczej nazywa się je przenośnikami taśmowymi. Stanowią urządzenia, dzięki którym w łatwy sposób można transportować materiały sypkie z niższego poziomu na wyższy. W przypadku rolnictwa takim produktem jest przede wszystkim zboże. W związku z tym do pracy nie trzeba angażować ludzkiej siły. Gumowa taśma transportowa jest połączona w pętlę, zamontowana na rolkach i napędzana najczęściej za pomocą silników elektrycznych. Jej zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do przemysłu rolniczego, ale również górniczego, jak i branż produkcyjnych.

Ze względu na swoje przeznaczenie, a w związku z tym intensywną eksploatację taśma musi być wykonana z najwyższej jakości materiałów, aby nie ulec uszkodzeniu wskutek niejednokrotnie wielogodzinnego nacisku oraz tarcia. Bardzo często maszyny są wyposażone w szczotki oraz skrobaczki, które pomagają utrzymać ją w czystości. Ważne są okresowe serwisy i przeglądy, a w razie potrzeby także właściwa naprawa w specjalistycznym warsztacie, na przykład serwisie wulkanizacyjnym Kuliszewski, zlokalizowanym w miejscowości Prudnik. Pozwala to na regenerację jednego elementu urządzenia, zamiast jego całkowitej wymiany, wiążącej się ze sporymi kosztami.

Metody naprawy taśmy rolniczej

Nowoczesne zaplecze technologiczne i rzetelna wiedza specjalistów pozwala na skuteczną regenerację. Odbywa się to za pomocą dedykowanego do tych celów kleju na zimno lub gorąco. Stosuje się także sposoby mechaniczne z wykorzystaniem spinek bądź łącznika. Metody klejenia na zimno używa się w przypadku taśm wieloprzekładniowych, natomiast na gorąco przy jednoprzekładniowych. Wulkanizacja taśmociągów charakteryzuje się dwoma rodzajami połączeń. Palczaste polegają na uformowaniu taśmy według wzoru, a następnie zastosowaniu dodatkowo warstwy z tkaniny wzmacniającej, co utrwali zregenerowane miejsce.

Schodkowe z kolei różnią się między sobą w zależności od tego, czy są wykonywane na zimno lub gorąco. Naprawa pierwszą metodą odbywa się poprzez nałożenie kleju samowulkanizującego i uzupełnienie szczelin zamykających połączenie. Cały proces kończy się dociskiem materiału oraz jego sezonowaniem. W przypadku sposobu na zimno przygotowuje się mieszanki klejów kauczukowych, a następnie aplikuje się je w stosownej temperaturze, a także pod ciśnieniem, aby zapewnić w efekcie lepszą wytrzymałość.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz