Artykuł sponsorowany

Na czym polega wulkanizacja?

Na czym polega wulkanizacja?

W naszym kraju nie brakuje zakładów zajmujących się wulkanizacją. Większość klientów kojarzy je z wymianą i naprawą opon, jednak niewiele osób wie, na czym tak dokładnie polega proces wulkanizacji. Jakie metody wykorzystuje się przy naprawie opon i na czym konkretnie polegają usługi wulkanizacyjne? Uzyskaj odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Wulkanizacja – nie tylko opony

Wulkanizacja nie jest związana tylko z oponami. Tak naprawdę jest to proces chemiczny, którego efektem jest uzyskanie gumy. Dzięki niemu twardy i mało plastyczny kauczuk nabiera większej elastyczności, przez co idealnie nadaje się do produkcji m.in. samochodowego ogumienia. Proces ten został opracowany już niemal 200 lat temu przez Charlesa Goodyeara, którego nazwisko do dziś widnieje na jednych
z najpopularniejszych opon na świecie. Potocznie terminem „wulkanizacja” określa się jednak również wszystkie czynności mające na celu naprawę opon i innych gumowych elementów.

Współczesna wulkanizacja

Początkowo wulkanizację przeprowadzano, podgrzewając kauczuk wraz z siarką. Powodowało to powstawanie mostków siarczkowych pomiędzy cząsteczkami surowca, które odpowiadały za zmianę jego właściwości. Dziś opony produkuje się i naprawia z użyciem różnych polimerów oraz innych substancji, które jednak wywołują ten sam efekt. Wykorzystują je też zakłady wulkanizacyjne. Poza metodą chemiczną („na zimno”), wulkanizację przeprowadza się też „na ciepło”. Każda z tych metod wymaga zastosowania odpowiednich maszyn oraz stwarza określone możliwości naprawy ogumienia.

Jak mówi przedstawiciel serwisu samochodowego KERI ze Szczecina: Wulkanizacja pozwala zarówno na usuwanie bocznych uszkodzeń w oponach, jak i łatanie dziur. Te pierwsze usuwa się przede wszystkim na ciepło, podczas gdy przebite opony lepiej naprawiać metodą chemiczną, czyli na zimno. Do poprawnego przeprowadzenia procesu konieczne jest jednak użycie odpowiednich materiałów i maszyn. Niezbędne jest również doświadczenie wulkanizatora.

Znaczenie wulkanizacji

Czy zakłady wulkanizacyjne są potrzebne? W końcu nawet najlepiej naprawiona opona nie będzie tak trwała, jak nowa, a cały proces jest dość skomplikowany. Funkcjonowanie wielu miejsc tego typu świadczy jednak o tym, że są to usługi pożądane. Wulkanizacja opon ma też bardzo duże znaczenie dla ochrony środowiska. Dzięki temu, że zakłady odbierają od klientów zużyte opony i poddają je bezpiecznej utylizacji, mniej cierpi środowisko naturalne. Możliwość naprawy opony, która została np. przebita, wpływa również na mniejsze zapotrzebowanie na produkcję ogumienia, która nie jest obojętna dla przyrody. W zakładzie wulkanizacyjnym można skorzystać też z usług wyważania kół i konserwacji opon co wpływa na ich jeszcze większą trwałość. Ma to znaczenie zarówno dla ekologii, jak i portfeli kierowców, dlatego zakłady wulkanizacyjne na pewno prędko nie znikną z naszych miast i miasteczek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz