Artykuł sponsorowany

Na czym polega wsparcie psychoonkologiczne i kto może z niego skorzystać?

Na czym polega wsparcie psychoonkologiczne i kto może z niego skorzystać?

Jedną z dziedzin psychologii jest psychoonkologia. Specjaliści pracujący w tej konkretnie dziedzinie zajmują się kwestiami związanymi z psychologiczną kondycją pacjenta zmagającego się z chorobą onkologiczną. Celem psychoonkologii jest pomoc terapeutyczna, a także profilaktyka zdrowia psychicznego osób, które są chore na nowotwory lub ktoś z ich rodziny walczy z taką chorobą. Czym konkretnie jest psychoonkologia i kto może skorzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie?

Psychoonkologia – czym jest?

Kondycja fizyczna człowieka jest bardzo powiązana ze stanem psychicznym. To właśnie na tej zależności bazuje psychoonkologia, która stanowi dość nową dziedzinę psychologii. Psychoonkologia powstała w latach 70. Ubiegłego wieku, aczkolwiek w Polsce zaczęto się nią interesować na początku lat 90. XX wieku. Od tego czasu dowiedzieliśmy się, że bardzo ważną rolę podczas przebiegu chorób onkologicznych pełni psychika pacjenta. Jednym z głównych celów psychoonkologii jest udzielanie pomocy psychologicznej osobom, które walczą z chorobami nowotworowymi. Należy podkreślić, że w takiej sytuacji wsparcie psychoonkologia może nie być wystarczające, stąd też istotne znaczenie ma także wsparcie osób bliskich, np. rodziny.

Kolejnym obszarem działalności psychoonkologów jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej. Przede wszystkim ma to na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważne są badania profilaktyczne, które pozwolą na wczesne wykrycie choroby. Oprócz tego celem profilaktyki jest przekazania ludziom wiedzy związanej z metodami wczesnego wykrywania nowotworu, a także informowanie, jak styl życia może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka pojawienia się zmian nowotworowych. Musimy pamiętać, że zdrowie fizyczne zależy nie tylko od aktywności fizycznej i sposobu odżywiania, lecz również forma psychiczna i emocjonalna.

Wsparcie psychoonkologiczne – kto może z niego skorzystać?

Pomoc psychoonkologiczna kierowana jest głównie do osób, które chorują na nowotwór lub bliska im osoba zmaga się z chorobami onkologicznymi. W zależności od osoby wsparcie psychoonkologiczne może być potrzebne na różnych etapach rozwoju choroby. Często dużym obciążeniem dla psychiki człowieka jest usłyszenie diagnozy. Otrzymując od lekarza informację, że jesteśmy chorzy na nowotwór, nasza reakcja może objawiać się np. niechęcią do leczenia lub podjęcia współpracy z lekarzami. Ponadto w tym czasie mogą pojawić się trudności w kontaktach z bliskimi, a także objawy depresyjne. Jak wskazuje psychoonkolog Anna Hajduk Pomoc Psychologiczna Terapia z Gorzowa Wielkopolskiego, stany emocjonalne, które są trudne do samodzielnego przepracowania, mogą pojawić się też w kolejnych fazach leczenia, np. radioterapii czy chemioterapii.

Rolą psychoonkologa jest udzielanie choremu wsparcia terapeutycznego, co ma sprawiać, że pacjentowi łatwiej będzie radzić sobie ze stresem i emocjami oraz poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Psychoterapia lub konsultacje psychoonkologiczne dla wielu osób są przydatne na rozmaitych stadiach choroby nowotworowej, aczkolwiek korzystanie z nich zaleca się także osobą, które wygrały z chorobą. Wsparcie psychoonkologiczne w trakcie choroby jest bardzo ważnym czynnikiem, który motywuje pacjenta do podjęcia walki, czego skutkiem jest większa szansa na pokonanie nowotworu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz