Artykuł sponsorowany

Na czym polega windykacja należności?

Na czym polega windykacja należności?

Wiele ludzi boryka się obecnie z problemem niezapłaconych przez dłużników należności. Sposobem na dochodzenie swoich praw w tym zakresie jest windykacja. Obejmuje ona czynności prawne i procesowe, których zadaniem jest zmotywowanie dłużnika do spłaty należności. Czym dokładnie jest windykacja, jak przebiega i o czym należy bezwzględnie pamiętać, prowadząc ją?

Na czym polega windykacja?

Windykacja to rodzaj mediacji pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, a więc osobą lub instytucją, która jest prawnie umocowana do własności dłużnika. Wierzyciel może wyznaczyć osobę uprawnioną, windykatora, który z jego polecenia wykonuje określone czynności w celu odzyskania długu. Uprawnienia firm windykacyjnych mają swoje oparcie w prawie. Podmioty prowadzące tę działalność nie mogą na przykład:

  • uporczywie nachodzić dłużnika,
  • stosować gróźb,
  • rozmawiać z rodziną i sąsiadami dłużnika,
  • nękać dłużnika telefonami (tj. np. wykonywać je wczesnym rankiem, późnym wieczorem czy w sposób uporczywy).
Jak podkreśla ekspert z kancelarii radcowskiej Chmurak: „Zadania windykatora opierają się głównie na prowadzeniu mediacji, przygotowywaniu i wysyłaniu wezwań do zapłaty i w razie konieczności wprowadzenie odpowiednich działań na ścieżce sądowej”. Odpowiednio przeprowadzone, zwiększają prawdopodobieństwo sprawnego odzyskania należności.

Proces windykacji - jak przebiega?

Proces windykacji można podzielić na kilka etapów:

  1. Powstanie długu – nieopłacone w terminie faktury, niespłacone pożyczki przeradzają się
    w zobowiązanie dłużnika wobec wierzyciela.
  2. Windykacja polubowna (przedsądowa) – pierwszy właściwy etap działań windykacyjnych zakłada wysyłanie do dłużnika pism informacyjnych i monitów o długu. Stosowane są tutaj wezwania do zapłaty, ponaglenia i inne formy pism prawnych. W trakcie tego etapu z dłużnikiem można zawrzeć ugodę – umowę spłaty długu, podzielić go na raty lub w jakiejś części umorzyć.
  3. Windykacja sądowa – jeśli dłużnik nie uznaje swojego długu bądź nie spłacił go w kolejnych terminach, wierzyciel lub jego pełnomocnik występuje z powództwem cywilnym do sądu. Jego celem na tym etapie jest uzyskanie sądowego nakazu zapłaty.
  4. Postępowanie klauzulowe – w jego wyniku sądowy nakaz zapłaty uzyskuje tytuł wykonawczy. Jest on podstawą do wszczęcia działań komorniczych.
  5. Postępowanie egzekucyjne – wierzyciel lub jego pełnomocnik przygotowuje dokumenty
    i odpowiedni wniosek do wybranego komornika, który potem dokonuje na jego podstawie egzekucji długu dłużnika.

Formy egzekucji komorniczej mogą być różne. Komornik może zająć ruchomości i nieruchomości dłużnika, część jego wynagrodzenia.

Warto pamiętać, że aby windykacja miała wysoką skuteczność, należy ją rozpocząć w miarę szybko od powstania długu. Wówczas często możliwe jest rozwiązanie sprawy również na drodze polubownej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz