Materiał Partnera

Na czym polega wędzenie

Na czym polega wędzenie

Wędzenie jest jedną z najbardziej popularnych metod konserwacji żywności, głównie mięsa, ryb lub serów. Poza tym, że jest to bardzo popularna metoda, jest to najprawdopodobniej najstarsza, a na pewno jedna z najstarszych, metod konserwacji żywności. Została wymyślona podobnie jak wszystkie inne wynalazki, czyli jest odpowiedzią na konkretną potrzebę ludzi, w tym wypadku chodziło o przedłużenie czasu ważności jedzenia. Wiele osób jednak nie wie czym jest wędzenie, na czym polega i jakie są jego rodzaje. Sprawdź!

Na czym polega wędzenie?

Wędzenie polega na utrwalaniu żywności poprzez nasycanie go dużą ilością dymu, usunięcie wody i zmuszenie białka do przekształcenia się w konkretny sposób. Dym działa bardzo dobrze na różnego rodzaju jedzenie, ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, a to, że żywność wędzona posiada w sobie dużo soli sprawia, że bakterie praktycznie nie mogą się ani pojawiać, ani rozwijać, co przetwarza się pozytywnie na okres ważności jedzenia i powoduje jego mocne utrwalenie. Dym naturalny, najlepszy do wędzenia tradycyjnego, najczęściej powstaje podczas procesu kontrolowanego spalania różnych drzew owocowych oraz liściastych. Dzięki wędzeniu mięso będzie mogło zostać spożyte bezpośrednio po zakończeniu procesu, bez konieczności kolejnej obróbki cieplnej. Wędzenie może trwać bardzo krótko, bo nawet kilkanaście minut, lub bardzo, bardzo długo - czasami nawet kilka tygodni, do około miesiąca. Jest to głównie spowodowane tym, że dym ma zazwyczaj spory problem z dostaniem się w głąb danego produktu, zatem te o większej masie muszą spędzić dłuższy czas na całym procesie, a na tych cienkich efekty są widoczne bardzo szybko i po niewielkim czasie mogą nadawać się już do spożycia.

Metody wędzenia

Można spotkać się z różnymi metodami wędzenia, np. wędzenie zimne, prowadzone w temperaturach nie przekraczających 22 stopni Celsjusza. Raczej nie powinno trwać dłużej, niż dwa tygodnie, przy standardowych wielkościach produktów. Z kolei wędzenie gorące polega na wędzeniu produktów w temperaturach przekraczających 22 stopnie, wyróżniamy dwa rodzaje takiego wędzenia, czyli wędzenie dymem ciepłym lub wędzenie dymem gorącym. Przeprowadzanie wędzenia dymem ciepły może odbywać się w temperaturach od 22 stopni, do 45 stopni Celsjusza, z kolei wędzenie dymem gorącym jest bardziej skomplikowane i może być przeprowadzane w temperaturach od 40 do 90 stopni. Wędzenie gorące może trwać od kilkunastu minut, do kilku dni.

Jeżeli chciałbyś wypróbować swoje siły w wędzeniu korzystając z profesjonalnego sprzętu, sprawdź ofertę firmy Skrzyp s.c., którzy oferują swoim klientom komory wędzarniczo-parzelnicze.

Opracowanie:
Sączów, Wolności 61b
tel. 32 391 10 30
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz