Artykuł sponsorowany

Na czym polega umowa dożywocia?

Na czym polega umowa dożywocia?

Poczucie bezpieczeństwa, stabilizacja, opieka i spokój – to wartości cenione szczególnie przez ludzi starszych i schorowanych. Gwarancję spokojnej starości może natomiast zapewnić tzw. umowa dożywocia. Za sprawą takiego aktu notarialnego otrzymujemy dożywotnią opiekę w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości. Sprawdźmy, na czym dokładnie to polega. 

Czym jest umowa dożywocia?

Umowa dożywocia stanowi rodzaj umowy cywilnoprawnej, którą regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Podpisując taki dokument, właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę. Nabywca natomiast zapewnia zbywcy dożywotnie utrzymanie, które polega na ustalonych w umowie czynnościach. Jeśli jednak kwestie te nie zostaną określone, przyjmuje się definicję z Kodeksu cywilnego. Nakłada ona na nabywcę obowiązek przyjęcia zbywcy jako domownika, zapewniania mu wyżywienia, ubrań, mieszkania, światła i opału. Powinien on również udzielać zbywcy pomocy i opieki, a także zorganizować mu pogrzeb własnym kosztem.
   
Prawo dożywocia może przysługiwać kilku osobom – na przykład małżonkom. Istnieje także możliwość, aby ustanowić je na rzecz osoby bliskiej zbywcy, która nie jest współwłaścicielem nieruchomości. W każdym wypadku dokument musi mieć formę aktu notarialnego, sporządzanego na przykład w Kancelarii Notarialnej Aleksandry Wichniarek. Zdarza się też, że umowa dożywocia przewiduje pewne modyfikacje. Mowa tu o dwóch przypadkach – pierwszy dotyczy stosunków pomiędzy dożywotnikiem a osobą zobowiązaną do opieki. Jeśli nie można od nich wymagać, aby pozostawali w bezpośredniej styczności, wskazana jest zmiana uprawnień na dożywotnią rentę. Można też wprowadzić taką modyfikację, gdy zobowiązany z tytułu dożywocia doprowadzi do zbycia nieruchomości. 

Czym różni się umowa dożywocia od darowizny?

Darowizna polega na przeniesieniu prawa własności do określonej rzeczy na osobę obdarowaną. Może to być wprawdzie nieruchomość, ale ogólnie rzecz biorąc, taka umowa pozwala na przekazanie dowolnego przedmiotu – czego nie można powiedzieć o umowie dożywocia. Co więcej, nabywca nie jest zobowiązany do opiekowania się poprzednim właścicielem mieszkania. Choć można tu zastosować dodatkowe postanowienia, na przykład o ustanowieniu służebności osobistej mieszkania wobec darczyńcy, nie jest to taka sama forma opieki jak w przypadku umowy dożywocia. Ponadto odwołanie darowizny odbywa się jedynie w razie rażącej niewdzięczności obdarowanego.
Opracowanie:
Słupsk, Kilińskiego 8 lok. 1
tel. 59 723 50 72
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz