Artykuł sponsorowany

Na czym polega udrożnianie przewodu kominowego?

Na czym polega udrożnianie przewodu kominowego?

Według przepisów każdy budynek o powierzchni mniejszej niż 2000 metrów kwadratowych musi przynajmniej raz w roku przejść okresowy przegląd systemów kominowych. Właściciel obiektów powyżej 2000 m2 muszą zaś przeprowadzać analizy dwa razy; w pierwszym i drugim półroczu. Często podczas przeglądu kominiarz stwierdza zaś niedrożność przewodu kominowego, który musi zostać w specjalistycznym procesie udrożniony oraz oczyszczony.

Jak rozpoznać zatkany przewód kominowy?

Niedrożny przewód kominowy przede wszystkim można rozpoznać po cofaniu się spalin i dymu do pieca. Często można spotkać się z obniżoną pracą kotła, który jeśli posiada odpowiednie systemy ostrzegawcze, poinformuje nas specjalnymi kontrolkami o problemach technicznych. Należy wiedzieć jednak, że nie tylko zapchanie komina jest problemem. Pierwsze działania zapobiegawcze powinno się podjąć już w przypadku znaczącego zanieczyszczenia przewodu. Na ściankach kominów osadzają się bowiem warstwy sadzy, a często również w ich wnętrzu znajdują się pajęczyny, resztki gruzu oraz ptasie gniazda.

Profesjonalny przegląd

Przed przystąpieniem do prac związanych z udrożnieniem zatorów kominowych zakład kominiarski przeprowadzi profesjonalny przegląd. Nie tylko jednak zweryfikuje kamerami stan techniczny przewodów, ale także system wentylacyjny, podłączenie rur do kotłów, oraz prawidłowość ich pracy. Specjalistyczne narzędzia pozwolą określić prawidłowość ciągu kominowego, co umożliwia zaplanowanie prac konserwacyjnych.

Podkreślić warto również to, że przegląd pozwoli wyznaczyć przyczyny zapychania się komina. Dzięki temu kominiarz poinstruuje nas w zakresie odpowiedniego dbania o drożność przewodu kominowego. Pełny profesjonalizm i kompleksowe usługi świadczy m.in. zakład CZARNY KOT, który gwarantuje również ekspertyzy kominiarskie, odbiory czy prace serwisowe.

Udrożnianie komina

Właściwy proces udrożniania komina rozpoczyna się od zabezpieczenia czopucha. Mowa o rurze, która łączy komin z piecem. Zakład kominiarski zadba również o zabezpieczenie kotłowi przed zabrudzeniami. W kolejnym etapie kominiarz wpuści do przewodu kominowego specjalną szczotkę zakończoną kulą kominiarską. Warto wiedzieć, że inny jej typ stosuje się do kominów murowanych, a inny do tych ze stali kwasoodpornej. Ważne jest również jej dostosowanie do przekroju komina oraz jego długości.

Oprócz stosowania szczotek wielokrotnie wykorzystywane są także specjalistyczne narzędzia kominiarskie, przepychacze, bolce i przebijaki. Niekiedy stosuje się także usługę frezowania  lub gracowania komina, czyli powiększania światła otworu przewodu metodą mechaniczną. W przypadku znacznych zanieczyszczeń zakłady kominiarskie stosują również etapy wstępnego rozpuszczania sadzy specjalną chemią. Każdorazowo proces udrożniania kończy się pomiarami oraz posprzątaniem kotłowni. 

Opracowanie:
Człuchów, Kościńskiego 20
tel. 602 739 653
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz