Materiał Partnera

Na czym polega transport specjalistyczny?

Na czym polega transport specjalistyczny?

Transportowanie poszczególnych towarów czy osób zazwyczaj kojarzy się z samochodem osobowym, dostawczym czy ciężarówką. Co jednak w przypadku, gdy przewieźć trzeba nietypowy ładunek, np. żywe zwierzęta hodowlane czy sypkie materiały budowlane? Okazuje się, że niezbędne jest wynajęcie profesjonalnej firmy dysponującej odpowiednimi pojazdami. W jaki sposób działa transport specjalistyczny?

Trudne materiały budowlane

Przewiezienie typowych elementów niezbędnych na placu budowy zazwyczaj odbywa się za pomocą samochodów ciężarowych z naczepą. Ich specjalistyczne wersje pozwalają także na transport materiałów sypkich. Nie jest to zadanie łatwe – taki ładunek musi być właściwie zabezpieczony, a pojazd przystosowany do jego przewozu. Firma transportowa Markopol Marka Korzyckiego wykorzystuje do tego celu m.in. specjalistyczne folie – skutecznie uniemożliwiają one wydostanie się sypkich materiałów poza wywrotkę, w której są przewożone. Profesjonaliści są też w stanie bezpiecznie przetransportować np. gruz występujący pod postacią elementów o niestandardowych wymiarach i kształtach. Specjalistyczne pojazdy przystosowane zostały także do kostki granitowej, zasypki czy kamyków. Odpowiednio bezpiecznie należy przewozić również paliwa opałowe. Węgiel kamienny, koks, miał, ekogroszek czy pellet to materiały łatwopalne, dlatego warto do ich transportu wynająć odpowiednią firmę. Nierzadko jest też ona jednocześnie sprzedawcą opału, co czyni ją kompleksowym dostawcą paliwa do gospodarstw domowych czy przedsiębiorstw. Transport specjalistyczny oprócz nietypowych materiałów budowlanych obejmuje także przewóz żywca, czyli zwierząt hodowlanych. W jaki sposób się je przewozi?

Transport żywych zwierząt hodowlanych

Humanitarny i odpowiedni przewóz żywych zwierząt hodowlanych nie należy do prostych czynności. Naczepa musi być właściwie przerobiona i przystosowana w taki sposób, by zapewnić świniom czy kurczakom odpowiednie warunki. Tabor musi spełniać rygorystyczne warunki w kontekście przewozu żywca. Obejmują one konstrukcję naczepy – jej szkielet musi być wykonany z kształtowników aluminiowych ze względu na konieczność zapewnienia właściwej wentylacji. Odpowiedni przepływ powietrza jest też kryterium branym pod uwagę w przypadku dachu naczepy przeznaczonej do przewozu żywych zwierząt hodowlanych. Wymagana płyta wielowarstwowa umożliwia zwiększanie przestrzeni ładunkowej i tym samym może polepszyć cyrkulację powietrza w naczepie. Kompleksowe usługi transportowe w tym zakresie wymuszają także na specjalistycznych firmach czas trwania przewozu długotrwałego – łącznie nie może przekroczyć on doby. Ponadto po dziewięciu godzinach nieustannej jazdy przewoźnik musi wykonać godzinny postój, w którego trakcie zwierzęta zostaną napojone i nakarmione. Nietypowy transport specjalistyczny jest więc zadaniem bardzo skomplikowanym i należy go powierzyć jedynie wykwalifikowanym firmom, które posiadają nie tylko niezbędne pojazdy, ale też wiedzę, doświadczenie i umiejętności w zakresie tego typu przewozów.

Opracowanie:
Siedlimowo 11
tel. 606 825 885
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz