Artykuł sponsorowany

Na czym polega technologia CAD/CAM stosowana w stomatologii

Na czym polega technologia CAD/CAM stosowana w stomatologii

Stomatologia, tak jak inne gałęzie medycyny, przeżywa w ostatnich latach intensywny rozwój związany z pojawianiem się nowoczesnych technologii. Umożliwiają one prostsze, szybsze, a przede wszystkim skuteczniejsze leczenie. Przykładem takiego rozwiązania jest zyskująca na popularności technologia CAD/CAM wykorzystywana w stomatologii, a dokładnie w protetyce.

Jak działa technologia CAD/CAM w stomatologii?

Technologia CAD/CAM – znana też jako stomatologia 3D - służy do projektowania i wytwarzania różnego rodzaju uzupełnień protetycznych. Nazwa tej techniki pochodzi od skrótów CAD, czyli Computer Aided Design – projektowanie wspomagane komputerowo, a także CAM, czyli Computer Aided Manufacturing, co oznacza wspomagane komputerowo wytwarzanie. Komputer odgrywa bowiem kluczową rolę w tej technologii. Podłączony do niego skaner wewnątrzustny, czyli urządzenie z kamerą, pozwala na pobranie tzw. wycisku optycznego. Przed badaniem stomatolog szlifuje i oczyszcza dany ząb, usuwając kamień, ewentualne ubytki i wypełnienia. Następnie za pomocą wspomnianego skanera wykonuje skan zębów składający się z serii zdjęć samego zęba, jak i jego otoczenia, co pozwala dokładnie zobrazować cały łuk i zgryz. Taki skan 3D, widoczny na monitorze, jest korygowany przez stomatologa i przesyłany do frezarki 3D. Tam wybrany przez stomatologa bloczek ceramiczny jest szlifowany i polerowany tak, by otrzymać uzupełnienie protetyczne optymalnie dopasowane do potrzeb i preferencji pacjenta – w naturalnym kolorze i odpowiednim kształcie.

Zalety technologii CAD/CAM

Technologia CAD/CAM ma wiele atutów, które dają jej przewagę nad tradycyjną metodą wykonywania wycisku i wytwarzania wypełnienia protetycznego. Do jej zalet należy:

  •        Szybkość – wykonanie skanu 3D zajmuje zaledwie kilka minut, a uzupełnienie jest gotowe w ciągu jednej wizyty.
  •          Wygoda - Badanie jest bezbolesne i eliminuje dyskomfort, który pacjent może odczuwać przy tradycyjnym pobieraniu wycisku.
  •          Precyzja – komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania odbudowy protetycznej pozwala na uzyskanie maksymalnie dokładnych rezultatów.
  •          Współpraca z pacjentem – stomatolog konsultuje z pacjentem projekt uzupełnienia protetycznego, co pozwala na drobne korekcje zgryzu czy kształtu zębów i uzyskanie zdrowego, pięknego uśmiechu.

Zastosowanie technologii CAD/CAM w protetyce

Do czego dokładnie stosuje się system CAD/CAM w stomatologii? Na to pytanie odpowiada ekspert z Prywatnej Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie: 

Technologia CAD/CAM wykorzystywana jest w protetyce do projektowania oraz wytwarzania protez stałych. Przy pomocy tej metody wykonuje się odbudowy protetyczne, takie jak porcelanowe korony – również hybrydowe w przypadku implantów – mosty, licówki, a także łączniki do implantów. Technika ta pozwala na projektowanie i wytwarzanie odbudowy typu inlay, onlay, jak i overlay. Warto przy tym zaznaczyć, że na świecie rozwija się zastosowanie tej technologii do wykonywania również uzupełnień ruchomych. Jak więc widać, CAD/CAM w stomatologii jest technologią przyszłości.
Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz