Artykuł sponsorowany

Na czym polega specyfika pracy lekarza internisty?

Na czym polega specyfika pracy lekarza internisty?

Będąc pacjentem różnych przychodni, punktów świadczących usługi medyczne spotykamy się z określeniem lekarz internista. Często nie mamy śmiałości przyznać, że to określenie kompletnie nic nam nie mówi. Mamy wątpliwości czy dostaniemy od niego poradę lekarską, której rzeczywiście potrzebujemy? Lekarz internista to lekarz chorób wewnętrznych. Zobaczmy, kiedy warto skorzystać z jego porady lekarskiej, co diagnozuje?

Co należy do obowiązków lekarza internisty?

Lekarz internista, z definicji to lekarz, zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów wewnętrznych. Zajmuje się diagnozowaniem chorób, które mają przyczynę w dysfunkcji podstawowych narządów człowieka budujących układy takie, jak:

  • układ krążenia
  • układ oddechowy
  • układ pokarmowy
  • układ kostno-stawowy
  • układ, moczowy
  • układ odpornościowy
  • pomaga diagnozować choroby tarczycy, choroby metaboliczne i choroby alergiczne.

Przykładem gabinetu lekarskiego, w którym otrzymamy zlecenie badań specjalistycznych pomocnych we właściwej diagnozie ww. chorób układów wewnętrznych człowieka, jest gabinet Prywatna Praktyka Lekarska Mirosława Paśko.

Lekarz internista to nie lekarz rodzinny

Często zdarza się, że uważamy lekarza internistę, za synonim lekarza rodzinnego. Jednak warto wiedzieć, iż lekarz internista to nie jest synonim lekarza rodzinnego. Podstawową różnicą między tymi dwoma specjalizacjami lekarskimi jest wiek pacjentów, jakimi się zajmują w swojej praktyce lekarskiej. Dodatkowo warto wspomnieć, że każdy wiek ma swoje prawa i choroby adekwatne do wieku, dlatego specjalizacje lekarskie dzielą się między innymi na:

  • lekarzy internistów – lekarzy chorób wewnętrznych
  • lekarzy pediatrów – specjalizujących się w leczeniu i diagnozowaniu dzieci
  • lekarzy geriatrów – leczących i diagnozujących osoby w podeszłym wieku

Oczywiście specjalizacje lekarskie, celem niesienia pomocy na najwyższym poziomie ulegają dalszym zawężeniom na kardiologów, laryngologów, psychiatrów czy chirurgów i ortopedów. O tym, z jakiej specjalistycznej poradni należy skorzystać, celem podjęcia właściwego leczenia decyduje właśnie lekarz internista, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór właściwego lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz pierwszego kontaktu nie jest bowiem odrębną specjalizacją, a funkcja, którą może pełnić zarówno internista, jak i specjalista medycy rodzinnej. Jednak ich szczegółowa wiedza dotycząca specyfiki organizmu człowieka dorosłego i dziecka, pozwala im na właściwe spojrzenie na nasz stan zdrowia i zadecydowanie o dalszym przebiegu leczenia. W wyjątkowych sytuacjach, zarówno pediatra może osłuchać osobę dorosłą (pod warunkiem posiadania odpowiednich narzędzi, przyrządów medycznych np. stetoskopu), jak i internista może osłuchać dziecko. Jednak taką wizytę lekarską, jeśli nie wykaże ona żadnych nieprawidłowości, a złe samopoczucie nie minie, należy powtórzyć u właściwego do wieku pacjenta lekarza pediatry, internisty bądź geriatry.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz