Artykuł sponsorowany

Na czym polega remediacja i kiedy się ją stosuje?

Na czym polega remediacja i kiedy się ją stosuje?

Remediacja należy do podstawowych zabiegów geologicznych i najprościej ujmując, jest to ogół  działań, który prowadzi do usunięcia bądź zmniejszenia ilości zanieczyszczeń z ziemi oraz z wód. Zanieczyszczenia tego typu powstają w wyniku działalności człowieka i istotą remediacji jest przywrócenie danemu obszarowi wcześniejszych właściwości. W jakich przypadkach szczególnie warto zainwestować w tego typu prace i kto może je dla nas wykonać?

Znaczenie prac remediacyjnych

Remediacja jest czynnością, która umożliwia oczyszczenie gleby i wody z różnego typu zanieczyszczeń. Metodę tę wykorzystuje się często w celu oczyszczenia obszaru skażonego w wyniku awarii lub wypadku komunikacyjnego. Tego typu zdarzenia losowe cechują się zróżnicowanym zasięgiem oraz częstotliwością oddziaływania. Prace obejmujące usunięcie zagrożenia rozpoczynają się od przeprowadzenia badań i oceny stopnia skażenia. Następnie specjaliści wykonują projekt prac remediacyjnych i po jego zatwierdzeniu można przystąpić do wydobycia zanieczyszczonych gruntów, a następnie do uzupełnienia wykopu czystą glebą.

Rodzaje remediacji

Istnieje kilka metod, dzięki którym można wykonać oczyszczanie gruntu. Jeżeli chcemy wybrać właściwy rodzaj remediacji, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na właściwości gruntu oraz na właściwości substancji, która zanieczyszcza środowisko. Na wybór metody ma wpływ także wielkość działki, przebieg procesu oczyszczania oraz posiadany budżet. Remediacja EX SITU polega na oczyszczeniu gruntu poza rejonem występowania zanieczyszczenia gleby. Jest to jednak usługa kosztowna i zaleca się ją tylko w przypadku małych terenów. Z kolei remediacja IN SITU polega na oczyszczeniu gruntu oraz wody w miejscu powstania zanieczyszczenia, co oznacza, że jest to metoda bardziej ekonomiczna i ekologiczna, którą można wykonywać na dużych obszarach.

Specjaliści od usług remediacyjnych

Remediacja jest usługą, którą znajdziemy w ofercie wielu film geologicznych specjalizujących się w ochronie środowiska. By jednak wszystkie czynności zostały wykonane właściwie, warto powierzyć wykonanie tej usługi zaufanej firmie. Jak mówi ekspert z firmy Dekonta Polska Sp. z o.o., remediacja jest skuteczna wyłącznie w przypadku, gdy wykorzystuje się sprawdzone metody. Czynności te są definiowane przez Ustawę Prawo Ochrony Środowiska i obowiązkiem każdego posiadacza zanieczyszczonego historycznie obszaru jest jego oczyszczenie. Dzięki pomocy firmy możliwe jest wykonanie tych prac nie tylko szybko, ale i dokładnie. Przekonaj się o tym sam!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz