Artykuł sponsorowany

Na czym polega rekuperacja?

Na czym polega rekuperacja?

Odpowiedni mikroklimat w domu jest bardzo ważny dla jego mieszkańców. Czyste powietrze i optymalna temperatura w pomieszczeniach są gwarancją dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Wpływ na warunki panujące w miejscu zamieszkania ma wiele czynników – do najważniejszych należy sprawnie, efektywnie działająca wentylacja, a więc rekuperacja. Czym ona jest? Wyjaśniamy.

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperację można zdefiniować jako odzyskiwanie energii z wykorzystanego, zanieczyszczonego powietrza. W tym celu używa się urządzenia zwanego rekuperatorem. Jest on głównym, najważniejszym elementem układu odpowiadającego za odzysk ciepła.

Jego praca polega na wciąganiu jednocześnie powietrza z zewnętrz oraz z wnętrza budynku. Pierwszy strumień powietrza charakteryzuje się tym, że jest zimny, ale czysty. Drugi natomiast jest ciepły, lecz wilgotny, brudny, zanieczyszczony przez znaczną ilość dwutlenku węgla. Strumień ten jest absorbowany przez kratki wentylacyjne, które umieszczane są na suficie.

Działanie rekuperatora jest oparte na spotkaniu się tych dwóch strumieni w wymienniku ciepła – sercu całego układu. Nie ma obaw, że czyste powietrze zostanie zabrudzone przez strumień z wnętrza domu – płyną one oddzielnymi kanalikami. Jednak powietrze o wyższej temperaturze przekazuje swoje ciepło zimnemu powietrzu z zewnątrz. Dopiero po takim „podgrzaniu” trafia ono do wnętrza budynku. Drogę dla świeżego powietrza stanowią kanaliki wentylacyjne rozmieszczone w całym domu.

Zalety rekuperacji

System rekuperacji powietrza to dobry sposób na podniesienie komfortu mieszkania w domu.

„Rekuperatory to urządzenia, które w znaczący sposób wypływają na jakość powietrza. Zastosowane w nich filtry to skuteczna bariera dla dymu z kominów, pyłów i wielu innych zabrudzeń” – mówi specjalista z firmy WENTRIK.

Dlatego też rozwiązanie to jest tak polecane osobom, które cierpią na różnego rodzaju alergie. Sprawna wymiana powietrza gwarantuje pozbywanie się z pomieszczeń szkodliwego dwutlenku węgla, a także zapobiega przed zawilgoceniem wnętrz czy długim unoszeniem się uciążliwych zapachów.

Rekuperacja jest również sposobem na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Ciepłe powietrze, które jest transportowane w budynku, skutecznie podnosi temperaturę. Rachunki za ogrzewanie mogą zostać zredukowane nawet o 50%.

Wpływa na to fakt, że aby zapewnić pomieszczeniom dostateczną ilość świeżego powietrza, nie trzeba ich wietrzyć i otwierać okien. W okresie zimowym mogłoby się to wiązać z wychłodzeniem wnętrza. Brak konieczności otwierania okien zostanie też na pewno doceniony przez osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach oraz w głośnej okolicy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz