Materiał Partnera

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Turbosprężarka jest obecnie nieodłącznym elementem wyposażenia niemal każdego nowoczesnego samochodu. Jej zadaniem jest zwiększenie mocy silnika poprzez efektywniejsze spalanie paliwa. Taki efekt osiąga się metodą wtłaczania większej ilości tlenu do komory spalania i jego sprężania za pomocą kolektora wydechowego. Wyższa zawartość tlenu powoduje intensywniejsze spalanie.

Dlaczego turbosprężarki zawodzą?

Turbosprężarka jest urządzeniem, które pracuje w bardzo trudnych warunkach. Prędkość jej wału sięga nawet 200 tys. obr./min. Temperatury spalin, w jakich funkcjonuje ten element, dochodzą do 1000 stopni Celsjusza. Szkodliwym czynnikiem jest również zmienne ciśnienie. W takim środowisku nawet najtrwalsze materiały i najlepsze połączenia ulegają zużyciu i tracą swoje pierwotne właściwości. Za ochronę części turbosprężarki odpowiada odpowiedni system smarowania. Nie jest jednak tajemnicą, że takie rozwiązania bywają zawodne – przewody pękają i rozszczelniają się, a olej zawiera szkodliwe dla maszyn zanieczyszczenia. Często też za problemy odpowiada sam kierowca, który niewłaściwie eksploatuje samochód z turbodoładowaniem. Nieprawidłowy rozruch czy zatrzymanie silnika lub wprowadzanie go w zbyt wysokie obroty mogą przyczyniać się do pogorszenia pracy urządzenia. Nie zawsze oznacza to awarię, która wymaga przeprowadzenia naprawy. Podobnie jak inne urządzenia mechanczne, które pracują w ruchu, również turbosprężarka wymaga okresowego przeglądu i konserwacji. W jej regeneracji specjalizuje się firma P.P.H.U. TURBO z siedzibą w Oleśnicy koło Wrocławia, która również sprzedaje takie urządzenia i wykonuje ich naprawy.

Jak przebiega regeneracja turbosprężarki i czy warto ją wykonywać?

Dla wielu kierowców pojęcie regeneracji turbosprężarki jest równoznaczne z jej naprawą. W związku z tym najczęściej myślą o wizycie w warsztacie dopiero wtedy, gdy pojawią się wyraźne oznaki uszkodzenia. Sygnałem do takiego działania jest zapalenie się kontrolki „check engine”, której włączenie się zawsze powinno skłaniać do odwiedzenia mechanika. Kiedy silnik traci moc, wzrasta zużycie paliwa, czy też gdy urządzenie pracuje głośniej niż zwykle, nie musi to oznaczać awarii. Bardzo często przyczyną takich sytuacji jest zmiana warunków pracy urządzenia w wyniku jego zanieczyszczenia czy pogorszenia jakości smarowania. Regeneracja turbosprężarki pozwala na przywrócenie jej pierwotnych parametrów. Przyczyną niesprawności mogą być również zanieczyszczenia, które dostają się do wnętrza i osiadają na wirnikach. W efekcie konstrukcja jest źle wyważona i nie działa prawidłowo.

Proces regeneracji polega zazwyczaj na rozebraniu urządzenia na części. Następnie oczyszcza się je dokładnie, ocenia stan ich zużycia i wymienia wszystkie uszczelnienia. Po ponownym złożeniu specjalista dokonuje regulacji zaworu, który steruje kierownicą geometrii. Pomimo że regeneracja turbosprężarki bardziej przypomina jej konserwację niż naprawę, może się zdarzyć, iż po rozłożeniu konieczna jest też wymiana niektórych części. Decyzję o takim działaniu podejmuje się po dokonaniu oceny wizualnej stopnia zużycia i ewentualnych fizycznych uszkodzeń. Mogą one dotyczyć zarówno takich elementów jak uszczelnienia, jak i łożyska, wirniki czy odrzutniki oleju. Przeprowadzanie okresowej regeneracji podzespołu pozwala na znacznie przedłużenie jego żywotności. Zważywszy na fakt, że urządzenie jest drogie, warto zadbać o jego stan i zapobiegać poważnym awariom.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz