Materiał Partnera

Na czym polega regeneracja turbosprężarek w samochodach?

Na czym polega regeneracja turbosprężarek w samochodach?

Turbosprężarka to urządzenie mechaniczne, które napędzane jest gazami wylotowymi motorów spalinowych. Zastosowanie tego komponentu zwiększa ilość powietrza, które dostarczane jest jednostce czasu do cylindrów. Turbosprężarki pozwalają na zwiększenie mocy silnika. Elementy pośrednie to zmiana kształtu jednostki napędowej, redukcja emisji szkodliwych substancji, a także mniejsze zużycie paliwa.

Jaka jest budowa turbosprężarki?

Turbosprężarka pod względem budowy podobna jest do turbiny gazowej. Nie zawiera jednak komory spalania. Zadanie przypisane wytwornicy spalin w tym przypadku spełnia silnik spalinowy – zauważa specjalista reprezentujący firmę Wojmag, która pełni zadania stacji kontroli pojazdów, a także świadczy usługi serwisowe, naprawia klimatyzację i dokonuje regeneracji turbosprężarek. Zasadniczym elementem turbosprężarki jest turbina, a więc gorąca część, a także chłodna część określana mianem sprężarki. Ich wirniki połączone są wałem. Turbina napędzana jest gazami wylotowymi pochodzącymi z silnika. W rezultacie wprawia w ruch wirnik sprężarki, który zagęszcza powietrze przed przekazaniem go do silnika.

Jak przebiega proces regeneracji turbosprężarki?

Turbosprężarka wytworzona jest z niezwykle wytrzymałych materiałów. Jednakże podczas eksploatacji pojazdu jej składniki mogą ulec uszkodzeniu. Jest to spowodowane przede wszystkim dostaniem się do wnętrza komponentu zanieczyszczeń. Przyczyną może być także nieprawidłowe olejowanie struktury. Awaria może być wynikiem działań podjętych przez samego użytkownika, który nie stosuje się do zasad prawidłowej eksploatacji pojazdu.

Warto wówczas oddać turbosprężarkę do regeneracji. Uniknie się w ten sposób wysokich kosztów wymiany urządzenia na nowe.

Regeneracja turbosprężarki polega na naprawie struktury z użyciem nowych części. Produkt rozbiera się na części i dokładnie czyści. Po przeprowadzeniu tego zadania należy uważnie sprawdzić każdy element. W przypadku wykrycia nieprawidłowości strukturę wymienia się na nową. Dokonuje się także wymiany składników eksploatacyjnych układu turbodoładowania, pierścieni, uszczelek i łożysk. Następnie składa się układ i przeprowadza wyważenie rdzenia turbosprężarki. Po takiej regeneracji urządzenie wraca do właściciela. Podkreślić należy fakt, że działanie to sprawia, że komponent może być jeszcze używany przez dłuższy czas.

 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz