Artykuł sponsorowany

Na czym polega regeneracja pomp wtryskowych?

Na czym polega regeneracja pomp wtryskowych?

Współcześnie brak samochodu bywa problematyczny. To dzięki niemu z łatwością można przedostać się w konkretne miejsce. Pozwala na komfortowe podróżowanie, dojazd do pracy, przewożenie osób oraz rzeczy itp. Właśnie dlatego, gdy dochodzi do usterki, bardzo często właściciele są rozgoryczeni – wpływa to bowiem na codzienne funkcjonowanie. Jak uniknąć poważnych uszkodzeń, które mogą wyeliminować pojazd na długo?

Dobry stan techniczny samochodu to podstawa

Troska o dobry stan techniczny samochodu jest możliwa między innymi dzięki regularnej kontroli w odpowiednim zakładzie mechanicznym. Wizyta w takim miejscu nie powinna być uzależniona wyłącznie od awarii, jaka nagle przytrafi się pojazdowi. Jedne z najtrudniejszych komplikacji mogą być spowodowane złym stanem pompy paliwowej. Specjalista z firmy DIESEL SERWIS JAROSŁAW JAŚLANEK zauważa: Mechanizm ten posiada bardzo skomplikowaną budowę, jego wymiana na nowy model może być zatem bardzo kosztowna. W przypadku wcześnie wykrytych problemów z tym elementem pojazdu możliwe jest wykonanie prac mających na celu przywrócenie poprawnego jego działania. Jest to nic innego jak regeneracja.

Diagnoza usterki pojazdu

Wielu kierowców doskonale zdaje sobie sprawę, że aby móc podróżować pojazdem konieczne jest jego zatankowanie – benzyną, olejem napędowym lub gazem. Jednak jedynie część kierowców ma świadomość tego, w jaki sposób paliwo jest wykorzystywane przez samochód, aby silnik działał poprawnie. Funkcjonowanie jednostki napędowej jest możliwe przede wszystkim dzięki prawidłowej pracy pompy wtryskowej. Dla przykładu, w nowoczesnych pojazdach z silnikiem diesla wykorzystuje się wysoce wydajną pompę common rail. Zbudowana jest ona z wielu podzespołów, które dzięki idealnej współpracy napędzają silnik. Jakiekolwiek zabrudzenie elementów może powodować niepoprawne działanie jednostki napędowej. W sytuacji, kiedy użytkownik zaobserwuje nieprawidłowości w działaniu pojazdu – np. nieregularne obroty silnika, konieczne jest udanie się do mechanika. 

Pompy wtryskowe w samochodzie – najczęstsze usterki oraz proces regeneracji

Głównym elementem przyczyniającym się do usterek pompy wtryskowej jest jakość paliwa. Tankowanie samochodów na stacjach oferujących niezwykle atrakcyjne ceny może oznaczać jego bardzo niską jakość, a to wpływa na ten wrażliwy element. Nie warto zatem oszczędzać na jakości tankowanego paliwa. W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów złej pracy silnika konieczna jest szybka reakcja oraz wizyta u mechanika. Może to wpłynąć na wykonanie regeneracji pompy bez konieczności jej wymiany na nową część, a to oznacza spore oszczędności. Najczęstszymi objawami oraz przyczynami problemów pompy wtryskowej są:

  • uszkodzenie sterownika pompy,
  • zatarty przestawiacz kąta wtrysku,
  • wyciek,
  • zużycie sekcji tłoczącej.

Proces regeneracji pompy wtryskowej rozpoczyna się od zabiegu mycia z zastosowaniem myjki ultradźwiękowej. Oczyszczony element jest następne oceniany przez specjalistę – na tym etapie możliwe jest również zaobserwowanie wszelkiego rodzaju uszkodzeń. Istotnymi pracami związanymi z regenerowaniem pompy wtryskowej jest wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów na nowe – zgodne z danym modelem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz