Artykuł sponsorowany

Na czym polega recykling okien PVC?

Na czym polega recykling okien PVC?

Chociaż w Polsce nie rozpowszechniony jeszcze tak bardzo, jak w pozostałych krajach Europy, recykling okien PVC pomału staje się coraz bardziej popularny. Pozwala on bowiem zredukować ilość tego tworzywa sztucznego i przyczynia się do poprawy jakości środowiska. Jeśli zatem nie wiemy, co zrobić ze starymi oknami, nie wyrzucajmy ich na śmietnik. Zwróćmy się do profesjonalistów.  

Firmy, zajmujące się recyklingiem okien PVC nie tylko odpowiednio zutylizują starą stolarkę okienną, lecz również w ramach proponowanych usług, odbiorą ją ze wskazanego przez nas miejsca. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na organizację transportu starych okien do miejsca ich składowania. Na czym polega i jak przebiega cały proces?

Proces recyklingu

Okna są sortowane maszynowo, a następnie krojone w niszczarkach i przetwarzane do postaci granulatu. W fazie końcowej przechodzą procesy rozdzielania oraz oczyszczania, zwiększające jakość recyklingu. 

Proces recyklingu okien PVC przebiega wieloetapowo. W pierwszej fazie, okna rozdrabiane są na około pięciocentymetrowe kawałki, następnie oddziela się elementy z drewna, metalu oraz szkła. Pozostałe elementy PVC ulegają dalszemu rozdrabnianiu do granulatu o rozmiarach 0,5 cm i segregowane są kolorami. Uzyskany w ten sposób granulat jest ponownie wykorzystywany do produkcji profili okiennych. Renomowaną firmą, zajmującą się recyklingiem okien, w tym plastikowych, drewnianych, okien uszkodzonych czy ościeżnic, jest firma W-Recycling Polska. Atrakcyjne ceny, szybki odbiór towaru oraz wysoko wykwalifikowana kadra to jej znaki szczególne.  

Zalety

Istnieje wiele zalet opisywanego rozwiązania. Trwałość produktów uzyskanych w procesie utylizacji szacuje się na około 50 lat. Są przyjazne środowisku, a sam proces recyklingu okien wpływa na znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Przy produkcji jednej tony PVC bowiem powstają dwie tony CO2, przy produkcji tony PVC pochodzącego z utylizacji emitowane jest natomiast tylko około 135 kg szkodliwego gazu. Ponadto, wedle najnowszych badań, profile PCV mogą zostać poddane recyklingowi do dwudziestu razy, bez pogorszenia ich jakości.    

Proces odbioru

Proces odbioru okien od klienta nie jest skomplikowany. Zazwyczaj wystarczy zgłosić się do odpowiedniej firmy, podać swoje dane, w tym adres, następnie sprecyzować ilość i rodzaj stolarki okiennej, której chcemy się pozbyć i ewentualnie wysłać zdjęcia. Następnie pracownicy się z nami skontaktują, by ustalić wszelkie szczegóły. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz