Artykuł sponsorowany

Na czym polega recykling kabli elektronicznych

Na czym polega recykling kabli elektronicznych

 W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez otaczającej nas z każdej strony elektroniki. Używamy jej na co dzień w naszym domach, sprzęty elektroniczne są niezbędne do wykonywania bardzo poważnych zadań, między innymi umożliwienia komunikacji. Każde z takich urządzeń prędzej czy później ulegnie uszkodzeniu, czy to na skutek awarii, czy po prostu zużycia. Stary, nieużyteczny sprzęt elektroniczny musi zostać poddany recyklingowi – dotyczy to również kabli. Dlaczego ich przetworzenie jest tak istotne i na czym polega cały proces – tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Dlaczego recykling elektroniki jest tak ważny?

Recykling zużytego, nie nadającego się do dalszej eksploatacji sprzętu elektronicznego jest istotny z dwóch bardzo istotnych powodów. Po pierwsze – w jej produkcji wykorzystuje się różnego rodzaju materiały, między innymi tworzywa sztuczne, które, jeśli zostaną pozostawione same sobie, mogą zacząć wydzielać toksyczne związki chemiczne. Substancje te przedostają się do środowiska i trują je, wpływając na stan gleb, wód gruntowych, a pośrednio również na stan zdrowia ludzi i innych organizmów żywych (np. roślin uprawnych). Drugi powód jest istotny zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Rdzeń kabli wykorzystywanych w sprzętach elektronicznych wykonywany jest z miedzi. Metal ten pozyskiwany jest z kopalni w procesie, który stanowi bardzo duże obciążenie dla środowiska naturalnego, między innymi ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na energię. Jednak wydobywanie miedzi jest nie tylko nieekologiczne, ale również niezwykle kosztowne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że w niektórych krajach – w tym Polsce – pokłady tego kruszcu powoli się wyczerpują. Szacuje się, że 50% miedzi wykorzystywanej w przemyśle pochodzi właśnie z recyklingu – lepszy wynik ma jedynie żelazo i aluminium. -Odsetek ten wzrasta z każdym rokiem, ponieważ recykling nie wpływa w żaden sposób na jakość kruszcu - wyjaśnia specjalista z firmy Azotas

W jaki sposób przebiega recykling kabli?

Recykling kabli przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest segregacja, mająca na celu oddzielenie od siebie kabli wykonanych z różnych surowców. Wyróżnić można kable wykonane tylko z tworzyw sztucznych, kabli tylko metalowych oraz kable mieszane – w dwóch pierwszych przypadkach kable są rozkruszane, przesiewane i mielone do postaci granulatu, który może zostać potem bezpośrednio wykorzystany w produkcji innych elementów. W przypadku kabli mieszanych, czyli metalowych pokrytych otuliną, przed rozkruszeniem konieczne jest ręczne lub maszynowe oddzielenie metalu od warstwy otulinej wykonanej z tworzywa sztucznego.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz