Materiał Partnera

Na czym polega rębakowanie wyciętych drzew i jakie drewno opałowe wybrać?

Na czym polega rębakowanie wyciętych drzew i jakie drewno opałowe wybrać?
Prace związane z wycinką drzew na posesji prywatnej mają zazwyczaj charakter estetyczny. Uzyskuje się w ten sposób powierzchnię nadającą się do dalszego zagospodarowania. Niemniej jednak po ich zakończeniu bardzo często okazuje się, że ilość pozostałego odpadu w postaci pni, gałęzi czy konarów, jest znacznie większa, niż można było przypuszczać. Jak poradzić sobie z tym problemem i jakie drewno wykorzystać w celach opałowych?

Czym jest rębakowanie drewna?


W bardzo dużym skrócie rębkowanie jest procesem technologicznym polegającym na przetworzeniu odpadów drewnianych powstałych wskutek wycinki drzew. Rozwiązanie to charakteryzuje się ogromną wydajnością i służyć może zarówno zmniejszaniu, jak i zwiększaniu objętości pozostałego drewna. Choć bardzo często spotkać można się z sytuacją, w której rębakowanie nazywa się rozdrabnianiem, to należy wyraźnie podkreślić, iż nie mamy tutaj do czynienia z pracami tożsamymi. Rozdrabniania dokonuje się przy wykorzystaniu znacznie mniejszych maszyn, a uzyskane rezultaty nie przedstawiają tak dobrej wartości recyklingowej.

Proces rębakowania umożliwia przede wszystkim ponowne wykorzystanie materiału. Na szeroką skalę jest on wykorzystywany zarówno w celach produkcyjnych (wytwarza się z niego m.in. płyty meblowe), jak i opałowych. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie gatunki drewna idealnie nadają się do palenia w piecu. Które z nich sprawdzą się najlepiej?

Jakie drewno do pieca lub kominka?


Do opału zdecydowanie najlepiej sprawdzą się gatunki drzew liściastych ze szczególnym uwzględnieniem dębu, jesionu czy grabu. Palą się one długo i równomiernie, zapewniając przy tym doskonałe parametry temperaturowe. W przeciwieństwie do gatunków iglastych, w drewnie drzew liściastych nie spotkamy się ze sporą ilością żywc, które przy kontakcie z ogniem strzelają w bardzo charakterystyczny sposób i przyczyniają się do zanieczyszczenia przewodów kominowych.

Podstawowym czynnikiem decydującym o jakości drewna opałowego jest stopień jego wilgotności. Nie powinien przekraczać on 15%, ponieważ palenie drewnem mokrym przyczynia się do powstania sporych ilości dymu i sadzy. Utrzymanie drewna w odpowiedniej wilgotności wymaga przede wszystkim jego właściwego składowania. Dlatego właśnie poszukując najbardziej sprawdzonej oferty, warto zwrócić uwagę na firmę Green Heat, która od lat zapewnia swoim klientom obsługę na najwyższym poziomie. Usługi przeznaczone są zarówno dla klientów indywidualnych, jak i partnerów biznesowych. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj na atrakcyjne ceny i szeroko zakrojone doradztwo techniczne.

Opracowanie:
Wiercany 161
tel. 579 877 105
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz