Artykuł sponsorowany

Na czym polega punkcja cienkoigłowa

Na czym polega punkcja cienkoigłowa

Punkcja to nakłucie, w czasie którego pobierany zostaje materiał do określonych badań. Może być także elementem biopsji, a ta cienkoigłowa aspiracyjna pozwala na otrzymanie rozmazu komórkowego. Wyjaśniamy na czym polega ten zabieg.

Czym jest biopsja cienkoigłowa

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (w skrócie BAC) jest techniką, za pomocą której pobiera się materiał do badania histopatologicznego. Zabieg ten wykonuje się wtedy, gdy pojawia się podejrzenie o występowaniu raka piersi, nowotworu gruczołu krokowego lub raka sutka.

-Biopsja cienkoigłowa przeprowadzana jest w przypadku wykrycia guzków w badaniu ultrasonograficznym, radiologicznym, palpacyjnym lub podczas samokontroli. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że w przypadku niewielkich guzków istnieje ryzyko nietrafienia igłą w zmianę, toteż negatywny wynik badania nie oznacza braku występowania zmian nowotworowych – tłumaczy specjalista reprezentujący Gabinet Lekarski Diagnostyki Mikroskopowej Histamed.

Przebieg biopsji

Biopsję cienkoigłową wykonuje się na pacjencie w pozycji siedzącej lub leżącej. Badanie to nie wymaga znieczulenia ogólnego, czasem lekarz decyduje się na podanie znieczulenia miejscowego. Przeprowadza się je przy użyciu igły (najczęściej o średnicy 0,6-0,8 mm) stanowiącej przedłużenie strzykawki, do której pobierany jest materiał komórkowy. Miejsce wkłucia przed wykonaniem badania zostaje zdezynfekowane.

W przypadku biopsji piersi, lekarz chwyta guzek palcami (o ile jest wyczuwalny) i wykonuje punkcję. Po przebiciu skóry kilkakrotnie przesuwa igłę w górę i w dół, czego wynikiem jest pobranie komórki zmienionej chorobowo tkanki do strzykawki. Przed wyjęciem igły wyłączone zostaje zasysanie komórek, a po jej wyjęciu na miejsce wkłucia nakładany jest opatrunek jałowy.

Biopsję cienkoigłową można wykonać również na guzkach na tarczycy. Z jej pomocą diagnozuje się także niektóre jej zmiany zapalne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz