Materiał Partnera

Na czym polega przezwajanie silników elektrycznych?

Na czym polega przezwajanie silników elektrycznych?

Trudno wyobrazić sobie działanie jakiejkolwiek fabryki bez sprawnych silników elektrycznych. Jest to również jeden z najdroższych podzespołów, który występuje we wnętrzu maszyn. Często okazuje się, że awaria więcej niż jednego silnika może pochłonąć zbyt dużą ilość finansów firmy, biorąc również pod uwagę sam przestój produkcji związany z awarią. Jednym z rozwiązań, które ograniczają  koszty, jest przezwajanie, czyli regeneracja silnika.

Co składa się na proces przezwajania?

W skład procesu regeneracji wchodzą m.in. prace ślusarskie, które koncentrują się na odnowieniu wału oraz tarcz łożyskowych. Czasami stan silnika wymaga całkowitej wymiany tych elementów. Warsztaty, niejednokrotnie, aby zmniejszyć koszty naprawy, podejmują się samodzielnego wykonania wału silnika. Ważne jest również przeprowadzenie prac, które mają na celu zwiększyć elektroizolacyjność silnika oraz jego wytrzymałość na wysokie temperatury. Istotną rolę odgrywają tu materiały, m.in. druty o podwójnej izolacji. Aby przeciwdziałać nadmiernej eksploatacji silnika, warto również przeprowadzać coroczny pomiar drgań łożysk, który pomaga uniknąć ich awarii spowodowanych zużyciem, podkreślają mechanicy z zakładu PHU Elbaw.

Przezwajanie silnika a jego wymiana

Wbrew obiegowej opinii przezwojenie silnika nie wpływa negatywnie na wydajność jego pracy oraz sprawność. Dzięki temu rozwiązanie to jest skuteczną alternatywą wobec wymiany. Wskazuje się także, że przezwajanie silnika może zwiększyć wydajność i szybkość jego pracy, ale także zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją. Ważne jest jednak to, aby do prac regeneracyjnych zostały wykorzystane materiały takie jak dobrej jakości druty nawojowe, żywice, lakiery elektroizolacyjne oraz materiały izolacyjne klasy F i H.

Wpływ silnika na ciągłość pracy linii produkcyjnej

Często okazuje się również, że awaria silnika to nie tylko koszty jego naprawy lub wymiany, ale również koszty związane z zatrzymaniem lub ograniczeniem pracy linii produkcyjnej. Dlatego warto reagować nie tylko na oznaki awarii, ale także poddawać sprzęt częstym przeglądom oraz konserwacjom, które pozwolą zachować na dłuższy czas jego wydajność.

Opracowanie:
Szamotuły, Obornicka 51
tel. 664 337 134
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz