Na czym polega przegląd samochodu ciężarowego?

Na czym polega przegląd samochodu ciężarowego?

Regularne badanie stanu technicznego to obowiązek każdego kierowcy. Jest ono szczególnie ważne w przypadku samochodów ciężarowych – brak przeglądu uniemożliwi pracę przewoźników i narazi firmę logistyczną na straty finansowe. Jak do tego nie dopuścić? Przeczytaj, na czym polega przegląd samochodu ciężarowego i kiedy musimy go wykonać.

Kto wykonuje przeglądy samochodów ciężarowych?

Przeglądy samochodów ciężarowych, tak, jak i innych aut, są wykonywane przez okręgowe stacje kontroli pojazdów. Przeprowadzają one zarówno obowiązkowe badania przed rejestracją pojazdu, jak i późniejsze badania cykliczne. W niektórych placówkach tego typu możemy również wykonać niezbędne naprawy mechaniczne.

Przeglądy ciężarówek wykonuje się w ciągu 3 lat od daty rejestracji pojazdu, następnie po 2 latach i co roku. Ważne, aby pamiętać o regularnych badaniach – brak ważnego przeglądu uniemożliwi bowiem pracę kierowcy i narazi firmę logistyczną na duże straty finansowe.

Jak wygląda przegląd ciężarówki?

Zanim mechanik rozpocznie przegląd ciężarówki, sprawdza numer rejestracyjny i numer nadwozia auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jeśli dane są zgodne, przechodzi do badania.

Podczas przeglądu sprawdzane są elementy, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Mechanik sprawdza między innymi:

  • działanie reflektorów samochodowych
  • funkcjonowanie kontrolek na desce rozdzielczej
  • stan ogumienia
  • stan nadwozia i podwozia
  • działanie układu hamulcowego
  • działanie amortyzatorów
  • działanie jednostki napędowej
  • stan płynów eksploatacyjnych
  • legalizację butli gazowej (w przypadku samochodów z instalacją LPG)

Podczas przeglądu wykonywana jest także dokumentacja fotograficzna. Na koniec diagnosta spisuje opis przeglądu i wprowadza wykryte usterki do systemu. Wyniki badania technicznego są dostępne w Centralnej Ewidencji Pojazdów i ma do nich dostęp każda stacja diagnostyczna w Polsce.

W przypadku wykrycia usterki kierowcy może zostać odebrany dowód rejestracyjny. Jeśli tak się stanie, po dokument możemy zgłosić się tylko wtedy, gdy dokonamy naprawy i zapiszemy się na kolejne badanie techniczne. Awarie nie zagrażające bezpieczeństwu jazdy są wpisywane do specjalnego dokumentu, w którym diagnosta zaświadcza o negatywnym wyniku badania. Takie usterki mamy obowiązek naprawić w ciągu 2 tygodni. Następnie musimy ponownie zjawić się w stacji diagnostycznej. Wówczas zapłacimy jednak jedynie za sprawdzenie dawniej uszkodzonych elementów.

Na jakie usterki w samochodach ciężarowych powinniśmy uważać? Najczęstsze awarie to problemy z elektryką i elektroniką auta. Często zdarzają się również usterki ogumienia i problemy związane z silnikiem ciężarówki. Wśród popularnych awarii znajdziemy również niewłaściwe działanie alternatora.

Ile kosztuje przegląd samochodu ciężarowego?

Za przegląd ciężarówki do 3,5 t zapłacimy 98 złotych. Jeśli pojazd jest cięższy – usługa będzie nas kosztować 153 złote. Najwięcej zapłacimy za badanie techniczne ciężarówki o masie powyżej 16 t – 176 złotych. Jeśli auto ma być używane do przewozu materiałów niebezpiecznych będziemy musieli zapłacić dodatkowo 85 zł za badanie specjalistyczne.

Co jeśli podczas przeglądu zostaną wykryte usterki? Wówczas czekają nas dodatkowe koszty. W przypadku naprawy ciężarówek za godzinę pracy mechanika w warsztacie samochodowym zapłacimy około 85 złotych. Około 200 złotych wydamy na wymianę zawieszenia i klocków hamulcowych. Dwa razy więcej będzie nas kosztować regeneracja siodła, wymiana tarcz i klocków czy naprawa układu hamulcowego.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz