Artykuł sponsorowany

Na czym polega przegląd kominiarski?

Na czym polega przegląd kominiarski?

Firmy kominiarskie nie tylko specjalizują się w czyszczeniu kominów, a także ich frezowaniu, czyli powiększaniu światła ich przewodów. Zlecić można również im montaż uszczelnień Alufolem czy wkładów kominowych. Ponadto zakłady kominiarskie podejmują się odbiorów systemów kominowych oraz ich przeglądów. Na czym polega sprawdzenie poprawności działania i stanu technicznego komina? Najważniejsze informacje znaleźć można w dalszych częściach artykułu.

Dlaczego należy wykonywać przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski ważny jest z wielu względów. Przede wszystkim przeprowadza się go po to, by zminimalizować zagrożenie budynku pożarem, a także, by uniknąć zjawisko cofania się toksycznych produktów spalania do pomieszczeń. Okresowo wykonywany przegląd kominiarski zabezpiecza zatem przed czadem i jest wymogiem narzuconym na właścicieli/zarządców różnych obiektów w normach przeciwpożarowych oraz przepisach prawa budowlanego.

Ponadto przeglądy kominiarskie pozwalają na podjęcie decyzji o modernizacji przewodów kominowych, wentylacji i całych systemów grzewczych. Kominiarze doradzają, jak stworzyć proekologiczny oraz energooszczędny dom bez utraty wysokiego komfortu cieplnego. Dodatkowo protokoły wystawiane po przeglądach wymagane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe, w których ubezpieczone zostały obiekty.

Komu zlecić przegląd kominiarski?

Przeglądy kominiarskie mogą wykonywać tylko uprawnieni do tego specjaliści. Przepisy stanowią bowiem, że:

Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych […] powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych.


Mieszkańcy Łodzi i okolic mogą zatem skorzystać z szerokiej oferty pracowni usług kominiarskich Ryszarda Szylkiewicza, która działa już na rynku od 1999 roku.

Zakres prac podczas przeglądu kominiarskiego

Przegląd kominiarski obejmuje nie tylko badanie techniczne przewodów kominowych, ale także systemów służących do odprowadzania dymu. Kominiarz zawsze sprawdza również stan wentylacji oraz to, czy jest ona drożna. Podstawowym zadaniem uprawnionego specjalisty jest jednak zweryfikowanie szczelności komina. Kominiarz zwraca uwagę na nagromadzane zabrudzenia, w tym sadzę, a także na zawilgocenie przewodu. Ocenia on również całą instalację kominową pod kątem aprobat technicznych, zgodności materiałów, atestów i norm przeciwpożarowych. Każdą nieprawidłowość wpisuje zaś do specjalnego protokołu, który jest podstawą do wezwania właściciela lub zarządcy budynku do niezwłocznego usunięcia problemu. Najczęściej kominiarze zalecają profesjonalne czyszczenie przewodów, a także ich modernizację – uszczelnianie, montowanie wkładów, frezowanie. Co jeszcze uwzględnia przegląd kominiarski?

Kominiarz może sprawdzić przyłącza komina z określonymi urządzeniami grzewczymi, zwracają uwagę na poziom substancji smolistych w rurach oraz komorach spalania. One też mogą zostać skierowane do wyczyszczenia, ponieważ ich nadmiar zwiększa ryzyko pożarowe czy to związane z zatruciem użytkowników budynku toksycznymi oparami.

Jak często wykonywane są przeglądy kominiarskie?

Właściciele i zarządcy nieruchomości muszą respektować artykuł 62 ustawy prawo budowlane, który jasno wskazuje, iż przegląd kominiarski to powinność coroczna. Okresowe kontrole stanu technicznego przewodów kominowych mogą być jednak częstsze w przypadku większych budynków i skupisk mieszkańców, a także w obiektach ze starą infrastrukturą kominową oraz wentylacyjną. Przegląd połączony z kontrolą stanu technicznego kotłów i ze sprawdzenie ich efektywności energetycznej musi odbywać się zaś:

  • raz na dwa lata przy opalaniu nieodnawialnym ciekłym lub stałych paliwem o efektywnej nominalnej wydajności 100 kw;
  • raz na cztery lata przy opalaniu nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20-100 kw, a także dla kotłów opalanych gazem. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz