Materiał Partnera

Na czym polega projektowanie z pomocą rozwiązań CAD/CAM?

Na czym polega projektowanie z pomocą rozwiązań CAD/CAM?

Obecnie pracę inżynierom – i to z różnych branż – ułatwiają nowe technologie i oprogramowanie komputerowe. Dzięki temu mogą oni tworzyć konstrukcje, urządzenia czy części jeszcze precyzyjniej niż do tej pory. Wpływa to także na wydajność produkcji projektowanych przez nich elementów. Nieocenionymi narzędziami dla każdego inżyniera są rozwiązania z zakresu CAD/CAM.


Projektowanie CAD – co to takiego?

Praca z CAD, a raczej z Computer Aided Design, to tworzenie technicznych projektów przy użyciu komputera oraz zaawansowanego oprogramowania. Umożliwia ono zwizualizowanie projektów, które zostały opracowane przez inżynierów. Narzędzie to jest dobrze znane specjalistom i wykorzystywane podczas produkcji rozmaitych części, a także w mechanice, budownictwie oraz w branży elektrycznej.

Dzięki systemowi CAD specjalista ma szansę stworzyć projekt 3D określonego elementu lub urządzenia. Używając go, można także ocenić, jak poszczególne części będą sprawowały się podczas ich wykorzystywania. CAD daje sposobność również do tego, aby sporządzić dokumentację techniczną oraz konstrukcyjną. Składają się na nią informacje na temat geometrii i dynamiki wyrobu, ale także opis właściwości materiału, z jakiego zostaną wykonane.

Możliwość projektowania CAD to ogromne udogodnienie dla wszystkich inżynierów oraz projektantów. Metoda ta umożliwia kompleksowe zaplanowanie właściwości i cech wyrobu. Jednak, aby mógł on zostać wyprodukowany, projekt taki musi zostać odpowiednio przetworzony. Właśnie dlatego obecnie korzysta się z funkcjonalnego rozwiązania CAD/CAM” – mówi ekspert z firmy R&S Święcińscy.


Na czym polega funkcjonalność i innowacyjność rozwiązania CAD/CAM?

Systemy CAM współpracują bezpośrednio z maszynami zajmującymi się produkowaniem zaprojektowanych elementów. Ich praca polega na przekazywaniu informacji i danych umożliwiających nadanie wyrobom pożądanych cech.

CAM opracowuje projekty w taki sposób, aby mogły one zostać zrealizowane przez maszyny numeryczne. Jednak największe korzyści przynosi stosowanie zintegrowanego rozwiązania, jakim jest CAD/CAM.

W tym celu oprogramowanie CAD jest wykorzystywane do wykonywania obliczeń geometrycznych. Następnie bezpośrednio na etapie projektu są przeprowadzane operacje z zakresu systemu CAM. Dzięki temu nie ma potrzeby przystosowywania modelu wyrobu do tego, aby mógł zostać zamieniony na instrukcję maszynową.

Jak łatwo się domyślić stosowanie tej metody ma wiele zalet. Przekłada się na większą wydajność i szybkość produkcji oraz umożliwia zoptymalizować koszty produkcji wyrobów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz