Materiał Partnera

Na czym polega Program Czyste Powietrze?

Na czym polega Program Czyste Powietrze?

W 2018 roku został uruchomiony program „Czyste Powietrze”, którego głównym celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Chodzi głównie o pyły i inne zanieczyszczenia powstające na skutek ogrzewania domów i mieszkań przy pomocy przestarzałych kotłów na węgiel lub drewno. Na czym konkretnie polega program? Dowiedz się, kto może w nim wziąć udział i dlaczego warto to zrobić.

Na czym polega program „Czyste Powietrze”?

Program „Czyste Powietrze: ruszył we wrześniu 2018 roku i potrwa do 2029 roku. Jego celem jest urządzeń, które ogrzewają domy w sposób nieefektywny, drogi, a także szkodliwy dla środowiska. Dlatego też w ramach programu oferowane jest dofinansowanie na kotły oraz urządzenia, które usprawniają ogrzewanie (m.in. pompy ciepła). Istotne jest także zwrócenie uwagi na to, że nie tylko niska emisja stanowi problem. Warto podkreślić, że oprócz wymiany urządzeń, konieczne jest także zadbanie o właściwą izolację domu, która sprawia, że wytworzone ciepło nie przenika na zewnątrz. Dlatego też, w ramach programu właściciele mogą starać się także o dofinansowanie na ocieplenie nieruchomości.

Kto może skorzystać z programu „Czyste Powietrze”?

Program „Czyste Powietrze” przeznaczony jest dla właścicieli oraz współwłaścicieli domów oraz mieszkań, a także te osoby, które dopiero rozpoczynają budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego, ale mają już zgodę na rozpoczęcie prac. Dofinansowanie może być przeznaczone zarówno na kotły ekologiczne, jak i urządzenia wspomagające ogrzewanie oraz na prace związane z termomodernizacją. Kwota dofinansowania zależna jest od dochodu, jednak w wielu przypadkach może wynosić nawet 90% kosztów. Tym samym maksymalna wysokość dotacji wynosi 53 tys. zł, a minimalny koszt kwalifikowany projektu – 7 tys. zł. Warto podkreślić, że dofinansowanie na ogrzewanie może mieć formę dotacji lub pożyczki.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy podkreślić, że działania takie jak program „Czyste Powietrze” pomagają właścicielom w zrealizowaniu norm, które już niedługo będą obowiązywały w naszym kraju. Trzeba pamiętać, że zgodnie z normami do 2026 roku istnieje obowiązek wymiany kotłów na kotły 5. klasy – podkreśla specjalista z firmy Budmet z Czeladzi.

Dlatego też tego typu dofinansowania i pożyczki pomagają w realizacji tych założeń, które już za kilka lat będą respektowane od wszystkich właścicieli gospodarstw domowych. Tym samym, warto pamiętać, że program „Czyste Powietrze” umożliwia nie tylko uzyskanie środków na wymianę kotła na paliwa stałe, ale także docieplenie budynku, instalacje odnawialnych źródeł energii, wymianę drzwi i okien oraz montaż wentylacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz