Artykuł sponsorowany

Na czym polega profilaktyka weterynaryjna?

Na czym polega profilaktyka weterynaryjna?

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie życie bez zwierząt domowych – są one adoptowane lub kupowane z certyfikowanych hodowli. W obu przypadkach ważne jest, by o pupila zadbać od samego początku wspólnego życia. Oznacza to przede wszystkim regularne badanie psa czy kota, ale nie tylko. Istotne są usługi w zakresie profilaktyki weterynaryjnej – dowiedz się, na czym konkretnie polegają.

Jak często badać zwierzę domowe?

Opieka nad psem, kotem lub innym zwierzęciem domowym to szereg obowiązków dla jego właściciela. Powinien on regularnie odwiedzać ze swoim podopiecznym przychodnię weterynaryjną w celu wykonywania profilaktycznych badań. Kontrolę stanu zdrowia wykonuje się pod kątem obecności pasożytów w organizmie pupila czy zmian spowodowanych występowaniem chorób. Wielu schorzeniom można zapobiegać – istotne jest w tym wypadku przeprowadzanie szczepień okresowych.

Profilaktyka weterynaryjna jest szczególnie ważna u zwierząt z adopcji. Najczęściej ich właściciel nie dysponuje informacjami o ewentualnym zagrożeniu chorobami wrodzonymi, takimi jak chociażby wady serca. Regularne wykonywanie badań u weterynarza pozwoli szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i rozpocząć odpowiednie leczenie. Przy wielu dolegliwościach daje to spore szanse na całkowite wyleczenie. Jak często badać zatem zwierzęta domowe? W ramach profilaktyki weterynaryjnej dobrze jest odwiedzić specjalistę przynajmniej raz w roku. Może to być związane np. z przeprowadzeniem szczepienia.

Czy weterynarz zajmuje się pielęgnacją i dietą zwierząt domowych?

Strzyżenie psów czy obcinanie pazurów u kotów to zabiegi pielęgnacyjne, które nie muszą być wykonywane jedynie u tzw. groomera. Usługi w tym zakresie świadczą również niektóre przychodnie weterynaryjne. Jedną z nich jest gabinet Felis, w którym specjaliści zajmują się zarówno badaniem i leczeniem psów czy kotów, ale też fryzjerstwem zwierzęcym. W tej klinice możliwe jest również zlecenie przeprowadzenia skalingu u pupila, czyli usunięcie z jego zębów kamienia i innych osadów.

Często ich pojawienie się związane jest z nieprawidłową dietą. Również i w tym zakresie pomóc może weterynarz. Wspomniana przychodnia przygotowuje zbilansowane jadłospisy dla zwierząt domowych, które są dopasowane zarówno do ich preferencji, jak i stanu zdrowia. W ten sposób właściciel ma pewność, że jego kot czy pies są dobrze odżywione i przyjmują wszystkie niezbędne mikro- i makroskładniki pomagające w ich optymalnym rozwoju. Nie należy zatem bagatelizować profilaktyki weterynaryjnej – to szereg usług, które pomagają w utrzymaniu zwierzęcia w doskonałej kondycji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz