Artykuł sponsorowany

Na czym polega próba szczelności gazu?

Na czym polega próba szczelności gazu?
Instalacja gazowa powinna zapewniać bezpieczeństwo w trakcie korzystania z urządzeń, które zasila. Zasady wykonywania prób szczelności gazu reguluje prawo, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Kiedy i jak przeprowadza się próby szczelności gazu?

Warunki przeprowadzania próby szczelności gazu

Główną próbę szczelności gazu należy przeprowadzić po montażu nowej instalacji, przebudowie lub remoncie już istniejącej instalacji oraz wtedy, gdy instalacja była wyłączona z użytku przez okres czasu wynoszący więcej niż pół roku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Zakładu Gazowego w Oławie:

Procedurze zwanej próbą szczelności gazu podlega cała instalacja – od kurka głównego po urządzenia gazowe. Każdy jej odcinek musi zostać dokładnie sprawdzony. Instalację przed gazomierzem oraz pozostałą jej część należy poddać próbie osobno. Istotą próby szczelności gazu jest skontrolowanie instalacji pod kątem występowania ewentualnych przecieków. Instalacja przed przeprowadzeniem próby musi zostać oczyszczona, a w trakcie musi być bez zabezpieczenia antykorozyjnego. Końcówki muszą być zaślepione, korki otwarte, a odbiorniki gazu odłączone.

Procedurę kontrolną instalacji mogą przeprowadzać jedynie specjaliści, czyli osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia energetyczne. A kontroli szczelności instalacji powinna towarzyszyć kontrola stanu technicznego przewodów i kanałów wentylacyjnych oraz spalinowych.

Dokładny przebieg próby szczelności gazu

Nim specjalista przystąpi do czynności związanych z procedurą próby właściwej, musi wykonać szereg czynności przygotowawczych takich jak skontrolowanie prawidłowości prowadzenia przewodów gazowych i spalinowych oraz sprawdzenie zgodności instalacji z jej projektem. Musi również dokonać przeglądu wszystkich połączeń i ocenić ich stan wizualnie. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie przepustowości przewodów. W tym celu są one przedmuchiwanie sprężonym i niezanieczyszczonym powietrzem bądź gazem obojętnym pod ciśnieniem równym 50 kPa. Po przedmuchaniu instalacji należy odczekać od 15 do 30 minut, aby temperatura instalacji, podwyższona od działania sprężonego powietrza, wyrównała się z temperaturą otoczenia. Po tym czasie i tak przeprowadzonych czynnościach przygotowawczych można przejść do próby szczelności gazu.

W trakcie próby wszystkie urządzenia gazowe zasilane przez instalację, muszą zostać odłączone, a przewody zasilające zakorkowane. Należy zwrócić uwagę również na to, aby w trakcie przeprowadzania procedury, instalacja nie była wystawiona na działanie promieni słonecznych, a zawory odcinające wybrany fragment instalacji gazowej były zamknięte. Kolejnym krokiem jest montaż manometru klasy 0,6, który posiada świadectwo legalizacji. Zakresy pomiarowe manometru powinny wynosić 0-0,06 MPa w przypadku ciśnienia próbnego wynoszącego 0,05 MPa oraz 0-0,16 MPa w przypadku ciśnienia próbnego wynoszącego 0,1 MPa. Kiedy manometr jest już zamontowany należy rozpocząć odliczanie czasu. Ciśnienie musi się utrzymywać przez 30 minut. Jeśli po tym czasie nie ma ubytku gazu, próba szczelności może zostać uznana za przeprowadzoną pozytywnie. W przypadku ubytku gazu, należy jak najszybciej zlokalizować źródło przecieku przy użyciu specjalnego testera po czym powtórzyć próbę dla każdego odcinak instalacji.

Procedurę próby szczelności gazu specjalista kończy poprzez spisanie protokołu. Protokół ten jest podstawą do otwarcia dopływu gazu oraz założenia gazomierzy. Protokół musi zostać podpisany przez właściciela budynku, wykonawcę instalacji oraz specjalistę, który wykonywał próbę.  

Oceń artykuł (7)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz