Artykuł sponsorowany

Na czym polega prawo karne? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Na czym polega prawo karne? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Czym jest prawo karne? Jak jest interpretowane i dlaczego w ogóle istnieje? Sprawdź także, kiedy powstało i co obejmuje! W tym artykule dowiesz się wszystkiego na jego temat. Na przykład, o jakich zasadach mówi i co grozi za ich złamanie. Poznasz wiele informacji, które mogą pomóc w codziennym życiu, a także w sytuacjach kryzysowych, gdy okaże się, że nawet nieumyślnie doprowadziłeś do wykroczenia karnego!

Poznaj podstawowe informacje o prawie karnym

Zacznijmy od samego początku, prawo karne zostało wyrażone głównie w jednym dokumencie, a mianowicie w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeksu karnego. Tam opisano między innymi czyny zabronione, a także kary, jakie za nie grożą. W praktyce oznacza to po prostu konieczność przestrzegania pewnych zasad zawartych w wyżej wymienionej ustawie. Jeżeli konkretna osoba czyn zabroniony wykona, wtedy może mieć pewność, że czekają ją konsekwencje. Niestety, często za popełnione przestępstwa opisane w Kodeksie karnym grozi kara więzienia. Oczywiście na rozprawach sądowych warto mieć własnego adwokata. 

W samym postępowaniu, czyli podczas wyżej wymienionej rozprawy dochodzi do ustalenia linii obrony przez adwokata osoby oskarżonej, a także wytoczenia aktu oskarżenia przez prokuratora. Na koniec sędzia zawsze wydaje wyrok, obowiązuje wtedy prawo karne procesowe.

Jakie funkcje pełni prawo karne?

Prawo karne ma także swoje funkcje, jest to między innymi funkcja kompensacyjna, która oznacza naprawę wszelkich wyrządzonych szkód. To także funkcja gwarancyjna, która odnosi się bezpośrednio do obywateli, zabezpiecza ich przed nadmierną ingerencją organów prawnych. Prawo karne pełni także funkcję sprawiedliwościową, a więc zawsze ma na celu osiągnięcie sprawiedliwego wyniku rozprawy. Uwzględnia nie tylko czyn, ale również motywację sprawcy czy jego postawę w czasie rozprawy oraz wszelkie uwarunkowania, które skłoniły go do popełnienia przestępstwa. Jak widzisz, jest ono przede wszystkim dla obywateli!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz